MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Statek z Pieczysk zmienił w Nakle nie tylko imię

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
„Zgłowiędę” przywieziono na nakielską przystań latem 2015 r. Niemal cały sezon stała bezczynnie,  czekała na remont.
„Zgłowiędę” przywieziono na nakielską przystań latem 2015 r. Niemal cały sezon stała bezczynnie, czekała na remont. Maja Stankiewicz
Kupiony rok temu przez Starostwo Powiatowe w Nakle statek „Zgłowięda” bardzo się zmienił. Zyskał nie tylko nowe imię, ale i wygląd.

Po miesiącach spędzonych w ZNTK Paterek, gdzie remontowano jednostkę, statek znów cumuje na przystani rzecznej w Nakle. Powrócił tu w połowie czerwca. Wygląda tak, jakby lada chwila miał wypłynąć w rejs.

W firmie w Paterku kadłub statku został wypiaskowany, a następnie pomalowany. Pojawiła się też nowa nazwa, którą wybrano w drodze konkursu. Jak informowaliśmy - mieszkańcy zgłosili zimą w Starostwie Powiatowym w Nakle 44 propozycje. Najbardziej spodobało się imię: „Jadwiga Bolesławówna”, w skrócie „Jadwiga”. To odniesienie do królowej Polski, żony króla Władysława Łokietka, którego imię nosi od lat znana w regionie jednostka Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle.

Przeczytaj również: Wybrano imię dla statku w Nakle: "Jadwiga"

W porcie wykonane zostały na statku prace stolarskie. „Jadwiga” zyskała m.in. nową kabinę nawigacyjną. Świeżością z daleka odznaczają się także ławki dla pasażerów. Nieco inna niż wcześniej jest kolorystyka jednostki. W ramach prac remontowych statek zyska też nowy silnik. Na konieczne roboty w budżecie powiatu zarezerwowano w tym roku kwotę 70 tys. zł. Koszt zakupu jednostki od Waldemara Matuszaka to 160 tys. zł brutto. Znaczna cześć tej sumy (blisko 104 tys. zł) to dofinansowanie z Programu Operacyjnego „Ryby”.

Statek ma za sobą długą historię, pochodzi z 1926 r. Jednorazowo na pokład zabrać może 12 pasażerów.

- Na pierwszy rejs po remoncie zaprosimy panie z powiatu nakielskiego o imieniu „Jadwiga” - zapowiedział na początku roku starosta Tomasz Miłowski. Terminu wycieczki starostwo jeszcze nie podaje. Jadwigi czekają. Miejsc na statku wystarczy? Zobaczymy!

„Jadwiga Bolesławówna” to statek turystyczno-wycieczkowy. Mieszkańcy powiatu będą go mogli wynajmować, by popływać po Noteci.  Bo „Władysława Łokietka”
„Jadwiga Bolesławówna” to statek turystyczno-wycieczkowy. Mieszkańcy powiatu będą go mogli wynajmować, by popływać po Noteci. Bo „Władysława Łokietka” często nie ma w porcie. Maja Stankiewicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska