Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Staw Garbacza w Lipnie? Mieszkańcy stolicy powiatu dopytują skąd taka nazwa

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Pod internetowym postem dotyczącym Stawu księcia Władysława Garbacza, mieszkańcy zaczęli dopytywać, skąd wzięła się ta nazwa i kim był ów książę. Wyjaśniamy.

W 2016 roku Miejskie Centrum Kulturalne ogłosiło konkurs na nadanie nazwy zbiornikowi przy Bulwarach Poli Negri. Zgłoszono sześć propozycji, a komisja wytypowała nazwę, którą wymyśliła pani Katarzyna Inczewska - „Staw księcia Władysława Garbacza”. Była to również okazja, by zaprezentować mieszkańcom fragment historii miasta.

- Wiedziałam, kim jest książę Władysław Garbacz już wcześniej - zdradziła Renata Gołębiewska, sekretarz miasta Lipna. - Kiedyś na spotkaniu promującym książkę księdza Marka usłyszałam o założycielu Lipna.

Nie wszyscy jednak pamiętają, kim był Władysław Garbacz. - Jest u nas taki staw? - dopytuje jedna z mieszkanek na stronie internetowej. - Gdzie się znajduje?

- Kim był książę Garbacz? - pyta inny mieszkaniec.

Władysław Garbacz był synem Siemowita, brata króla Władysława Łokietka. Panował w księstwie dobrzyńskim razem z młodszym bratem Bolesławem i był wiernym wykonawcą polityki Władysława Łokietka, którego zwierzchnictwo uznał. Po śmierci brata sam sprawował władzę. W 1343 w wyniku pokoju kaliskiego Władysław powrócił do księstwa dobrzyńskiego - tak pewnie stanowiła umowa. Ziemia łęczycka z woli króla Kazimierza Wielkiego została w jego panowaniu dożywotnio.

Siedzibą księcia były Bobrowniki. Tu wydawał dokumenty, m.in. lokację miast Rypin i Lipno.

- 15 kwietnia 1349 roku książę Władysław wyniósł osadę Lipno do rzędu miast, nadając mu prawo chełmińskie i 26 włók ziemi z pięcioma zagrodami morgowymi w mieście wójtowi Mikołajowi Rudnikowi, uwalniając go na 12 lat od wszelkich danin. Świadkiem tego przywileju, wydanego na zamku w Bobrownikach, był Marcin Godziszewski herbu Ogończyk z Godziszew koło Rypina. Ponadto na miejscu pierwotnego, drewnianego kościoła w Lipnie wzniósł książę murowaną świątynię pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a także ufundował gotycki kościół w Rypinie pod wezwaniem Świętej Trójcy - czytamy na stronie miasta.

A skąd przydomek Garbacz? Książę zwany był także Garbaczem, najpewniej z powodu swojego kalectwa.

FLESZ - letnie upały, jak reagować w razie udaru słonecznego?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska