Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Steve Kindler i jego 9-strunowe skrzypce elektryczne w koncercie „My Music for Peace” w Bydgoszczy

Justyna Tota
Justyna Tota
Amerykański wirtuoz skrzypiec Steve Kindler na 9-strunowych skrzypcach elektrycznych zagra własne utwory, jak i aranżacje m.in. muzyki klasycznej czy standardów jazzowych. Koncert 28 kwietnia o 18.00 w w Auli Copernicanum UKW (ul. Kopernika 1) w Bydgoszczy
Amerykański wirtuoz skrzypiec Steve Kindler na 9-strunowych skrzypcach elektrycznych zagra własne utwory, jak i aranżacje m.in. muzyki klasycznej czy standardów jazzowych. Koncert 28 kwietnia o 18.00 w w Auli Copernicanum UKW (ul. Kopernika 1) w Bydgoszczy materiały promocyjne Fundacji Boryna
Genialny skrzypek i wizjoner Steve Kindler w Bydgoszczy zagra na swych unikatowych 9-strunowych skrzypcach elektrycznych. Amerykańskiemu wirtuozowi towarzyszyć będą bydgoscy muzycy z Ritual Art Orchestra. To będzie uczta różnorodnych brzmień: począwszy od fusion poprzez jazz, klasykę po autorskie kompozycje. - Każdy, kto ceni muzykę, znajdzie coś dla siebie - zapewnia Mirosława Boryna, prezes Fundacji Boryna, zapraszając na koncert „My Music for Peace” 2019, który już w niedzielę (28 kwietnia) o 18.00 w Auli Copernicanum UKW.

W niedzielę (28 bm.) prekursor i mistrz gry na wielostrunowych skrzypcach elektrycznych Steve Kindler wystąpi w Bydgoszczy już po raz drugi w ramach przedsięwzięcia „My Music for Peace”. To właśnie za sprawą pierwszej międzynarodowej edycji tego wydarzenia w 2012 roku Steve Kindler po raz pierwszy wystąpił w Polsce - zagrał koncert z Józefem Skrzekiem w bydgoskim Studiu Radia PiK, od tego czasu amerykański artysta zaczął występować w naszym kraju.

- Steve Kindler całkowicie utożsamia się z ideą naszego przedsięwzięcia „My Music for Peace”. Zresztą, już w latach 80. Steve Kindler tworzył wzorcową muzykę dla gatunku World Music, która - jak sam to określił - pomaga człowiekowi wyciszyć się, myśleć pozytywnie i czynić dobrze. Kiedy natomiast przygotowywaliśmy się do organizacji jednego z pierwszych koncertów, chcąc upamiętnić rocznicę ataków atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, wówczas poproszony przez nas o komentarz Steve napisał: „W obecnych czasach jest imperatywem uczynić wszystko cokolwiek możliwe, aby zmniejszyć skalę wojen i przemocy”. Często te słowa przywołuję przy zapowiedziach kolejnych koncertów - mówi nam Mirosława Boryna, prezes Fundacji Boryna Centrum Terapii Dźwiękiem i Muzyką.

Fundacja Boryna już od 2008 roku pod Patronatem Honorowym śp. Władysława Bartoszewskiego organizuje program „My Music for Peace”, będący od czterech lat także pod pod auspicjami Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju (IAPMC) - jest to organizacja działającej przy ONZ, powołana do aktywizowania władz i społeczności lokalnych do działań na rzecz budowania „kultury pokoju” w miastach.

Steve Kindler w Auli Copernicium UKW w Bydgoszczy (ul. Kopernika 1) wystąpi z bydgoskimi muzykami z Ritual Art Orchestra (wcześniej będących pod nazwą Ritual Duo), którzy grają na różnych instrumentach - od etnicznych po klasyczne, sięgają także po elektroniczne współczesne brzmienia. Steve Kindler zagra na swych specjalnych 9-strunowych (to struny wszystkich orkiestrowych instrumentów smyczkowych) skrzypcach elektronicznych. Wirtuoz podczas koncertu ma także sięgnąć po skrzypce akustyczne.

Muzyka jest wspaniałym narzędziem przeciwdziałania przemocy. Wierzę, że jeśli będziemy rozwijać zdolność odbioru muzyki wysokiej, wówczas pogłębi się także nasza wrażliwość, empatia. Nauczymy się też słuchać siebie i innych ludzi.
prezes Mirosława Boryna

- Każdy, kto ceni muzykę, znajdzie coś dla siebie - zapewnia prezes Mirosława Boryna, która zdradził nam, że koncert będzie bogaty w różnorodne brzmienia. Wspólny występ Steve'a Kindlera wraz Ritual Art Orchestra będzie brzmieć folkowo. Wyjątkowo zabrzmi muzyka klasyczna (całkiem możliwe, że usłyszymy m.in. Chopina) czy standardy jazzowe w specjalnych aranżacjach amerykańskiego wirtuoza skrzypiec. Oczywiście, nie zabraknie autorskich kompozycji Steve'a Kindlera.

Ten koncert jest adresowany absolutnie do każdego odbiorcy, nie tylko do wytrawnych melomanów. Nasza rozmówczyni nie ukrywa, że zależy jej, by z „My Music for Peace” dotrzeć do młodych pokoleń, które są przecież przyszłością naszego świata.

- Panuje takie przekonanie - co uważam za stereotyp - że muzyka z wyższej półki nie jest tak popularna, bo jest trudna. Młodzież poszukuje mocnych doświadczeń, dlatego tym bardziej chcielibyśmy dotrzeć do młodych ludzi z muzyką, która obudzi w nich pozytywne emocje i wyzwoli równie pozytywną energię. Wierzę, że jeśli będziemy rozwijać zdolność odbioru muzyki wysokiej, wówczas pogłębi się także nasza wrażliwość, empatia. Nauczymy się też słuchać siebie i innych ludzi - dodaje prezes Mirosława Boryna.

Projekt został dofinansowany z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Gdzie i za ile można kupić bilet na koncert?

Bilety na koncert Steve'a Kindlera są w sprzedaży online na portalach: www.bilety24.pl

i na www.kupbilecik.pl.

Pojedynczy bilet kosztuje 38 zł. Organizator wprowadza także promocyjną cenę 40 zł na bilet grupowy (dwie osoby i więcej). Dla osób, które zakupiły bilet online za 38 zł istnieje możliwość, by przed koncertem dopłacić 2 zł, aby wejść np. z osobą towarzyszącą..

Wydarzenie na Facebooku TUTAJ

Niezwykłe skrzypce Steve'a Kindlera

9-strunowe skrzypce Steve'a Kindlera mają struny wszystkich orkiestrowych instrumentów smyczkowych
9-strunowe skrzypce Steve'a Kindlera mają struny wszystkich orkiestrowych instrumentów smyczkowych materiały Fundacja Boryna

Steve Kindler wprowadza nowe możliwości w świat zachodnich instrumentów smyczkowych - nowe techniki gry, jak i możliwości instrumentu smyczkowego jako narzędzia do terapii muzyką. Nadzwyczajne 9-strunowe skrzypce Steve'a Kindlera - wykonane specjalnie dla niego przez słynnego lutnika Johna Jordana - oprócz oryginalnego brzmienia, zadziwiają swoją niesamowicie szeroką, sięgającą czterech i pół oktaw, skalą. W całości, od najwyższej do najniższej struny, strój instrumentu stanowią po kolei dźwięki: a², e², a¹, d¹, g, c, F, Bb, Eb pochodzące od wszystkich orkiestrowych instrumentów smyczkowych: kontrabasu, wiolonczeli, altówki, skrzypiec, skrzypiec piccolo. Artysta wydobywa z nich brzmienia wielu różnych instrumentów strunowych.

Z życia genialnego skrzypka

Steve Kindler naukę gry na skrzypcach pobierał m.in. u mistrza Raphaela Spiro, żydowskiego emigranta z Łodzi. Następnie jako 16 letni stypendysta prestiżowym Konserwatorium Tanglewood, będąc ulubionym uczniem między innymi wielkiego dyrygenta Leonarda Bernsteina. W wieku 18 lat został zaproszony do słynnej grupy jazz-rockowej Johna McLaughlina - Mahavishnu Orchestra, gdzie grał m.in. z: Jean Luc Ponty i Narada Michael Waldon. W tym czasie powstało „First Seven even Days”,„Oh Yeah ?” i„Melodies” z grupą Jana Hammera, oraz „Jeff Beck Live” z Jeffem Beckiem.

Steve Kindler jako młodziutki skrzypek z grupą Mahavishnu Orchestra w 1975 roku
Steve Kindler jako młodziutki skrzypek z grupą Mahavishnu Orchestra w 1975 roku archiwum

W okresie 1974-79, podczas pobytu w Nowym Jorku, grał z takimi znakomitościami jak: Cat Stevens, Perry Robinson i Brubeck Brothers ( Darius Chris i Dan), członkowie Oregon Collin Walcot: Glen Moore i Paul McCandless, wielki pianista jazzowy Kenny Werner. W 1975 powstało nagranie „Spring Flowers” z mistrzem sarodu Vasant Rai. Naxtępnie Steve Kindler grał pierwsze skrzypce w symfonicznej orkiestrze w Honolulu, co dało mu sposobność grania m.in.z Robertem LaMarchina, Maksymem i Dmitrim Szostakowiczami, YoYoMa, Shlomo Mintz.

W latach 80. Steve był wiodącym reprezentantem nowo powstającego gatunku muzyki ambient. Stworzył wiele nowatorskich, wpływowych nagrań, w których uczestniczyły sławy jak: Zakir Hussein, Randy Jackson, Juaguin Lievano, Susan Cianni, David Friesen, Georgia Kelly, Paul Horn, Teja Bell, Casey Scheuerell, Jim Berenger, Carlos Reyes i wielu innych. Jego nagranie „Dolphin Smiles”, (z Teja Bell), widniało w dziesiątce najważniejszych nagrań na liście Billboardu przez 7 tygodni. Jednocześnie Steve zajmował wysokie miejsce w tabelach klasyki z harfistką Georgią Kelly. Znalazł się także na okładce Billboard Magazine. Wyprodukował też wiele albumów dla różnych artystów z CBS – Sony.

W latach 80. Steve wraz z bębniarzem Clay Henry założył etniczny zespół Barefoot. Ich nowatorska muzyka wyznaczyła drogę dla kierunku, który wkrótce nazwany został World Music. Pod koniec lat 80. Steve został zaproszony jako skrzypek na pierwsze zachodnie tournee japońskiego instrumentalisty Kitaro. To jego skrzypce słychać na w albumach Kitaro „Kojiki”, „Kukai IV”.

Steve Kindler odwiedza Polskę od 2012 r., kiedy zagrał z Józefem Skrzekiem w pierwszym międzynarodowym wydarzeniu programu „My Music for Peace”, objętego w 2008 r. Patronatem Honorowym Władysława Bartoszewskiego. Kilkakrotnie zagrał także na zaproszenie Józefa Skrzeka i Teatru Witkacego w Zakopanem w spektaklu "HALNY" wraz z Józefem Skrzekiem, Stevem Schroyderem (Tangerine Dream) i Mirosławem Muzykantem - perkusistą, pianistą, kompozytorem. Zauroczony polską tradycją muzyczną, co roku wykonuje polską muzykę, w oryginalnej aranżacji na skrzypce 9-strunowe. W 2013 r. zagrał m.in. utwory Lutosławskiego w Filharmonii Opolskiej, w Gdańsku oraz Toruniu, w 2014 - słynny utwór „Halucynacje” grupy „Republika” na koncercie „Dzień Bialej FLagi” oraz wybrane „Mazurki” Chopina w Szafarni. W 2015 r. zagrał także z prof. Marią Pomianowską w Toruniu, w I edycji projektu „Muzyka Świata w Miastach Orędownikach Pokoju” pod auspicjami IAPMC- Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju”.

Flash INFO, odcinek 11 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Steve Kindler i jego 9-strunowe skrzypce elektryczne w koncercie „My Music for Peace” w Bydgoszczy - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska