
Stołówka Szkolna Plus - opinie o wydłużonej przerwie obiadowej
Wydłużeniu przerwy obiadowej przyklaskują rodzice. - Długa, dwudziestominutowa, przerwa jest za krótka, aby dziecko spokojnie mogło zjeść obiad - mówi zdecydowanie pani Anna z Bydgoszczy, mama 12-letniego Tomka. - W stołówce są kolejki i nie ma szans na to, żeby odebrać posiłek, zjeść go i jeszcze zdążyć na lekcję. Wcale się nie dziwię, że marnuje się tyle jedzenia w szkołach. Uczniowie zostawiają obiad, bo po prostu nie zdążą go zjeść - dodaje.
Tę opinię podziela pani Michalina z Inowrocławia, mama 13-letniej Zuzi. - Przerwa obiadowa rzeczywiście powinna być dłuższa, bo dzieciaki gnając na obiad rzucają plecaki gdzie popadnie. Spieszą się, bo wiedzą, że czeka je stanie w długiej kolejce w stołówce. W szkole córki są dwie przerwy dwudziestominutowe, więc ponad 700 dzieci musi w tym czasie zdążyć zjeść obiad. Zakładając, że podczas każdej z tych przerw na ciepły posiłek przyjdzie po 350 dzieci, to i tak będzie tłoczno - mówi pani Michalina.
Proponuje jednak, by przerwa obiadowa trwała 30, a nie 40 minut. - Dziesięć dodatkowych minut by wystarczyło na gorący posiłek. Tym samym nie trzeba by było skracać wszystkich przerw - słyszymy.
Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe?
[xlink]ae288592-a655-20e2-52e3-46b016aaddbe,0ebbe26c-03bb-c357-2dfe-24faac82c7b4[/xlink]

Stołówka Szkolna Plus. Dzieci będą zostawiać podręczniki w szkołach
To nie koniec zmian w szkołach, jakie chce wprowadzić MEN.
W projekcie rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w szkołach i placówkach, który został skierowany do konsultacji, czytamy, że dyrektorzy szkół będą musieli zapewnić uczniom m.in. dostęp do miejsc, w których uczniowie będą mogli przechowywać m.in. podręczniki i przybory szkolne. Poza tym szkoły, które do tej pory nie zapewniły uczniom dostępu do wody pitnej, teraz będą miały taki obowiązek. Mowa jest też o wprowadzeniu minimalnego czasu trwania przerw (co najmniej 10 minut) oraz dostosowania ich do potrzeb uczniów.

Te zmiany mają wejść w życie już w nadchodzącym roku szkolnym. Szkoły będą miały czas na przygotowanie się zmian do 1 marca 2019 roku.