Nowe przepisy zakładają zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej w szkole bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły oraz „zwiększenie efektywności świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych udzielanych w ramach tej opieki“.
Ustawa określa zasady opieki stomatologicznej oraz opieki w szkole nad uczniami przewlekle chorymi lub niepełnosprawnymi. Opieka stomatologiczna ma być świadczona w szkolnych gabinetach, w gabinetach współpracujących zlokalizowany poza szkołą lub dentobusach.
Tucholi nie będzie łatwo
- Na razie tej sprawy nie analizujemy, nie wychodzimy przed szereg - komentuje Tadeusz Kowalski, burmistrz Tucholi. - Mamy wiele wydatków w oświacie, subwencja od dawna na to nie wystarcza. Lawinowo rosną urlopy, ale jesteśmy karni pod względem dostosowania do nowych przepisów. Jeśli będzie to zadanie obligatoryjne, to je wprowadzimy.
Jednak burmistrz Kowalski nie ukrywa, że będzie trudno. Tym bardziej, że na budżecie oświaty ciąży też podwyżka wynagrodzeń. W lepszej sytuacji jest większość gmin w powiecie tucholskim.
Lubiewo i Cekcyn mają już gabinety w szkołach
- Już od wielu lat mamy gabinet stomatologiczny w szkole w Cekcynie - informuje Krzysztof Stanek, dyrektor Gminnego Zakładu Oświaty w Cekcynie.
- Jesteśmy przygotowani na świadczenie tych usług. Uczniowie dwóch mniejszych szkół będą mogli korzystać z tego gabinetu.
Podobnie jest w gminie Lubiewo. - Przez wiele lat nasz gabinet stał pusty - opowiada Wioletta Szymczak, kierownik referatu oświaty w gminie Lubiewo. - Na szczęście udało się uzyskać kontrakt w NFZ i od 2012 roku a zatem od ponad 6 lat możemy oferować gabinet w szkole w Bysławiu.
Natomiast w samym Lubiewie dzieci mogą leczyć się w ośrodku zdrowia. - By teraz uruchomić gabinet, musielibyśmy dysponować kwotą co najmniej kilkuset tysięcy - mówi dalej Szymczak. - Tyle pochłania dostosowanie gabinetu do spełnienia warunków higienicznych, gabarytów, wyposażenia. Na pewno nie byłoby nas na to stać.
