Brexit: jak uzyskać status osiedleńca
Tysiące Europejczyków mieszkających w Wielkiej Brytanii ryzykuje przekroczenie terminu ubiegania się o status osiedleńca (ang. EU Settlement Scheme - settled and pre-settled status) w Wielkiej Brytanii, ponieważ nie wie o nowym schemacie osiedlenia lub brakuje im umiejętności cyfrowych do wypełnienia wniosku - alarmuje portal euroactiv.com.
System aplikacji o prawo stałego pobytu jest tylko cyfrowy i nie planuje się zmiany jego sposobu prowadzenia.
Raport grupy "New Europeans" oparty na odpowiedziach z ankiety przeprowadzonej przez ponad 260 osób - przeprowadzonej w języku angielskim, włoskim, rumuńskim i polskim - wykazała, że 38 proc. respondentów musiało uzyskać dostęp do informacji w innym języku niż angielski, aby złożyć wniosek.
Wskazuje się również, że chociaż pandemia COVID-19 zakłóciła zasięg i usługi doradcze wspierające Europejczyków w aplikacji wniosków, termin ich składania będzie możliwy tylko do czerwca 2021 r. nie zostanie przedłużony.
Brytyjska Izbia Gmin, w której konserwatywny rząd ma większość, odrzuciła poprawkę do ustawodawstwa imigracyjnego, która dawałaby obywatelom UE fizyczny dowód ich nowego statusu imigracyjnego.
Brexit: ilu obywateli UE chce zostać w UK
Z informacji euroactiv.com. wynika, że wpłynęło już ponad 4,2 mln wniosków o status osiedleńca (ang. EU Settlement Scheme - settled and pre-settled status), z czego 55 proc. osób składających wnioski otrzymało status osoby osiedlonej, a 42 proc. składających status wstępnie osiedlonej. Tylko 22 400, co odpowiada 0,6 proc. wszystkich złożonych wniosków, zostało odrzuconych.
Program osiedleń umożliwia obywatelom UE i członkom ich rodzin, którzy byli i są rezydentami w Wielkiej Brytanii, ubieganie się o status osiedleńca lub wstępnego osiedleńca, umożliwiając im pozostanie w Wielkiej Brytanii i zachowanie tych samych praw, posiadanych obecnie, także po 30 czerwca 2021 r.
Wciąż nie jest do końca jasne, ilu obywateli UE mieszka w Wielkiej Brytanii - liczba wnioskodawców jest już większa niż szacunkowa liczba podana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (stare dane za marzec 2019 r.), które podało ich liczbę w granicach od 3,5 mln do 4,1 mln mieszkańców.
Brexit: do kiedy czas na złożenie wniosku o status osiedleńca
By ubiegać się o status osiedleńca, który umożliwia obywatelom Unii Europejskiej i ich rodzinom pozostanie w Wielkiej Brytanii po opuszczeniu tego kraju z UE, m.in. konieczne jest udowodnienie swojej tożsamości, wykazanie, że wnioskodawca mieszka w Wielkiej Brytanii. Obywatele UE na złożenie wniosku mają czas do 30 czerwca 2021 r.
Brexit: ilu Polaków chce zostać w UK
Jak wynika z ostatnich informacji brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych podanych na początku grudnia 2020 r. tylko do 30 września 2020 r. ponad 773 000 Polaków złożyło wnioski o pobyt stały w Wielkiej Brytanii.
Warto wspomnieć, że jeszcze na koniec grudnia 2019 r. aż 2,8 mln obywateli UE ubiegało się o status osiedleńca na Wyspach Brytyjskich. Do tego czasu Polacy złożyli prawie 19 proc. wniosków (ang. EU Settlement Scheme - settled and pre-settled status), co czyniło ich największą grupą narodową wśród osób ubiegających się o status osób osiedlonych.
Jak podawały statystyki na koniec grudnia 2019 r. liczba Polaków na Wyspach Brytyjskich oficjalnie liczyła ok. 900 tys. osób. Prawdopodobnie ich liczba jest obecnie niedoszacowana.
Brexit: kiedy się zaczął
W październiku 2019 r. Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej osiągnęły porozumienie co do warunków opuszczenia Unii na podstawie Umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE. Uzgodniono także deklarację polityczną, zawierającą ogólne ramy przyszłych relacji UE - Wielka Brytania. Obecnie ramy te przekładane są na tekst prawny w trakcie negocjacji dotyczących przyszłych relacji pomiędzy UE i Wielką Brytanią.
Procedury ratyfikacyjne umowy o wystąpieniu zakończyły się pomyślnie i w dniu 31 stycznia 2020 r. Wielka Brytania opuściła UE.
Brexit: co od 1 lutego 2020 r.
W dniu 1 lutego 2020 roku: weszła w życie Umowa o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, nastąpiło zmniejszenie liczby członkowskich UE, obecnie UE liczy 27, a nie 28 państw członkowskich, rozpoczął się okres przejściowy określony w Umowie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, który będzie trwać do końca 2020 roku oraz weszła w życie w Polsce specjalna ustawa o okresie przejściowym, potwierdzająca jego obowiązywanie w polskim porządku prawnym (z wyjątkiem art. 3, który wszedł w życie z dniem następującym po ogłoszeniu Ustawy, to jest 13 sierpnia 2019 r.).
Negocjacje przyszłych relacji UE z Wielką Brytanią są bardzo złożone. Konieczne jest uzgodnienie wielu kwestii (m.in. ceł w handlu towarami, warunków świadczenia usług, wymiany danych celem np. ścigania przestępstw, itp.), które dotychczas uregulowane były na poziomie UE i obowiązywały Wielką Brytanię jako państwo członkowskie.
Brexit: Okres przejściowy
Okres przejściowy rozpoczął się z chwilą wejścia w życie Umowy o wystąpieniu (tj. od 1 lutego 2020 r.) i zakończy się 31 grudnia 2020 r. Wielka Brytania zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nie wystąpiła o jego przedłużenie.
W okresie przejściowym utrzymane są relacje pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią na dotychczasowych warunkach. W tym czasie Wielka Brytania, co do zasady nadal traktowana jest jak państwo członkowskie. Nadal uczestniczy w jednolitym rynku i unii celnej. Wpłaca składkę do budżetu UE na dotychczasowych zasadach i korzysta ze wszystkich programów unijnych, które będą funkcjonowały do końca bieżącego roku.
Brexit: Co dalej po Breksicie
Warunki współpracy gospodarczej po zakończeniu okresu przejściowego będą zależeć od treści umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Wielką Brytanią. Istnieje obawa o to, że nie uda się takiej umowy podpisać. Trwają rozmowy na szczycie pomiędzy Komisją Europejską a rządem Wielkiej Brytanii.
