Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk w sklepach Biedronki? Dotarliśmy do listy żądań pracowników!

(tik)
Archiwum/Pomorska.pl
Związki zawodowe działające w Jeronimo Martins Polska porozumiały się ws. referendum strajkowego. Teraz pracownicy wypowiedzą się, czy chcą wziąć udział w strajku. Żeby referendum było ważne musi w nim wziąć udział ok. 33 tys. pracowników Biedronki. Referendum w Biedronce rozpoczęło się 15 stycznia i potrwa do 30 kwietnia.

Aktualizacja 25.01.2019 - godz. 09.30. Stanowisko Biedronki
W Biedronce 15 stycznia 2019 miało ruszyć referendum strajkowe, jednak do tego nie doszło, gdyż Jeronimo Martins Polska nie dostarczyło kompletnych kart do głosowania - informował szefł "Solidarności" w Biedronce - Piotr Adamczak.

JMP twierdzi natomiast, że związkowcy z powodu obowiązujących przepisów, nie mieli prawa na przeprowadzenie referendum na terenie sklepów, gdyż nie można w nich przeprowadzać innej działalności niż sprzedaż detaliczna.

Aktualizacja 17.01.2019 - godz. 14.30. Stanowisko Biedronki
- Zarząd Jeronimo Martins Polska jest niezmiennie otwarty na dialog z partnerami społecznymi i realizację działań pozytywnie wpływających na warunki pracy ponad 65 tysięcy pracowników sieci Biedronka. Zostaliśmy powiadomieni przez jeden z działających w niej związków zawodowych o prowadzonym od dnia 15 stycznia 2019 roku referendum, jednak w żaden sposób nie komentujemy inicjatywy, której organizatorem jest NSZZ „S” - podaje nam Arkadiusz Mierzwa, kierownika ds. komunikacji korporacyjnej w Jeronimo Martins Polska S.A.

- Przypominamy jednocześnie, że zgodnie z regulaminem bezpieczeństwa i porządku obowiązującym od dawna w placówkach sieci Biedronka, są one obiektami handlowymi przeznaczonymi do sprzedaży detalicznej towarów i nie mogą być wykorzystywane do innych celów, w tym do prowadzenia jakichkolwiek akcji propagandowych na ich terenie - dodaje Arkadiusz Mierzwa.

Jak podaje biuro prasowe Jeronimo Martins Polska, wszystkie związki zawodowe skupiają razem 4,8 proc. załogi Biedronki. Przypomnijmy, firma zatrudnia w sumie 65 tys. pracowników.

Informacja 17.01.2019 - godz. 9.00
"Związki zawodowe w Biedronce w końcu się dogadały. Po latach atomizacji i nieporozumień, wreszcie została podpisana umowa o współpracy" - podaje portal Strajk.eu.

"Tym razem nie chodzi o podwyżki, które w latach 2017-18 z uwagi na trudności w znalezieniu chętnych do pracy były przyznawane pracownikom Biedronki kilka razy. Tym razem celem jest poprawa warunków pracy: zapewnienie lepszej ochrony placówkom i ich pracownikom, poprawę zasad magazynowania, instalację sprawnej klimatyzacji we wszystkich sklepach, wprowadzenie jasnego regulaminu wynagradzania, przesunięcie godzin zamknięcia sklepów w dni poprzedzające dni bez handlu do godz. 21.00 oraz podpisanie porozumienia ws. funkcjonowania związków.

Przeczytaj też: Wynagrodzenie w Biedronce. Rewolucja, inaczej są wypłacane premie za wyniki! [zmiany]

Pracownicy są zdeterminowani, bo mają dość uciążliwej wielozadaniowości. Istotnym postulatem jest utworzenie stanowiska magazyniera. Obecnie takie obowiązki są cedowane na kasjerów, co przyczynia się do ich zmęczenia, kontuzji i poczucie przeciążenia. Niedopełnione bywają również procedury bezpieczeństwa, gdyż nierozładowany towar zagradza często wyjścia ewakuacyjne. Pracownicy po prostu nie mają czasu się zająć takimi sprawami" - wyjaśniają redaktorzy portalu Strajk.eu.

Aby legalnie zorganizować strajk, w referendum musi wziąć udział co najmniej 50 proc. uprawnionych. Związki zawodowe (NSZZ "Solidarność", Solidarność ’80 oraz Sierpień ’80) przedstawiły siedem postulatów i liczą na ich poparcie - podaje portal "Dla Handlu".

Czytaj również: Lidl podnosi pensje nawet do 4050 złotych brutto. Biedronka reaguje natychmiast

Jakie żądania mają związkowcy Biedronki?
1. Poprawa warunków pracy poprzez ograniczenie wielozadaniowości na stanowiskach pracy (m.in. zapewnienie stałej ochrony w placówkach handlowych w godzinach wieczornych również w dni poprzedzające niedziele, święta i inne dni objęte ograniczeniem handlu, ograniczenie wysokich temperatur w pomieszczeniach pracy oraz zmianę zasad magazynowania).

2. Wprowadzenie regulaminu wynagradzania uwzględniającego transparentne kryteria premiowania.

3. Ustalenie zasad rozliczania delegacji. - Jak podkreślono w czasie rokowań, pracownicy spółki nie otrzymują należności z tytułu odbytej podróży służbowej w terminie. Postuluje się wprowadzenie zasad rozliczania delegacji ustalających termin wypłaty przez pracodawcę poniesionych przez pracownika kosztów z tytułu podróży służbowej - podaje portal "Dla Handlu".

4. Wprowadzenie regulaminu pracy uwzględniającego przedstawione przez związki zawodowe stanowisko.

5. Ograniczenie godzin otwarcia sklepów w dni poprzedzające dni wolne od handlu zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni tj. w piątki i soboty do godz. 21.00

6. Zaniechanie ograniczenia działalności związków zawodowych.

7. Wyrównanie wynagrodzeń pracowników bez względu na lokalizację placówki handlowej .

FLESZ - Paweł Adamowicz nie żyje

źródło: TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska