Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strategia gminy Czernikowo? Gotowa

es
Gmina Czernikowo w powiecie toruńskim ma gotową strategię rozwoju na lata 201402-2020
Gmina Czernikowo w powiecie toruńskim ma gotową strategię rozwoju na lata 201402-2020 archiwum
Ożywić podtoruńską gminę mają m.in. ekologiczni rolnicy. Kto jeszcze?

Kilka miesięcy trwały prace nad strategią rozwoju gminy Czernikowo do 2020 roku.

Sprawdźmy, co zawiera gotowy dokument.

Zaczynamy od celów operacyjnych, które postawiła przed sobą podtoruńska gmina.

Najważniejsze z nich? Zapewnienie wysokiej jakości kształcenia, stworzenie wizerunku miejsca idealnego do osiedlania się, rozszerzenie współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy dla Powiatu Toruńskiego, rozwój ekonomii społecznej i nawiązanie współpracy z gminą/miastem z innego państwa Unii Europejskiej. Gmina Czernikowo chce też odtwarzać cenne siedliska przyrodnicze, poprawić gospodarkę wodną w rolnictwie. Z myślą o nowoczesnym sektorze rolno-spożywczym - zapobiegać zanieczyszczeniom powietrza. Kolejna rzecz - rozwój przetwórstwa i wspieranie ekologicznych rolników.

Wabiki? Owoce i dziczyzna

Najważniejszymi problemami gminy są: spadek działalności rolniczych, niezadowalający stan kanalizacji, brak gazociągu, kiepskie drogi. Ba, tylko 40 proc. odcinków gminnych ma asfaltową nawierzchnię.

Wśród pomysłów na poprawę sytuacji są - walka o przyłączenie do gazociągu, nowe pasy zieleni z wysokich drzew (mają one zmniejszyć oddziaływanie zanieczyszczeń) czy spotkania, które mają przekonać mieszkańców do produkcji ekożywności. W jej rozwoju mają pomóc - powstanie specjalnego punktu konsultacyjnego czy nowe ulgi podatkowe.

Autorzy dokumentu chcą przyciągnąć do Czernikowa i okolic mieszkańców Torunia, Bydgoszczy. Czym? Ofertą agroturystyczną. Obejmowałaby ona też domową produkcję regionalnych wyrobów. Chodzi o to, by trafiły one na krajową listę produktów tradycyjnych. Wabikiem mają być tutejsze owoce i przysmaki z dziczyzny.

Lasy i wody pod ochroną

Większość lasów znajduje się w północnej części gminy. - Pełnią funkcje glebochronne i wodochronne obszaru narażonego na erozję wietrzną oraz spływy zanieczyszczeń z pól uprawnych do wód gruntowych - czytamy w strategii. - Na terenach leśnych znajdują się także elementy przyrody chronionej oraz korytarzy ekologicznych o znaczeniu międzynarodowym. Ważne, by tereny te umożliwiały zachowanie różnorodności biologicznej.

Kiepski system nawadniający równa się mniejsze plony. Autorzy dokumentu podkreślają, że za prawidłowy przepływ wody, w znacznej części, są odpowiedzialni gospodarze. - Często właściciele gruntów nie są świadomi swych obowiązków i wagi poszczególnych działań, które powinni wykonać - czytamy dalej. - Gmina powinna działać na rzecz uświadamiania mieszkańców w aspekcie ochrony przyrody oraz ekologii.

Chcesz zapoznać się z całą strategią rozwoju na lata 2014-2020? Kliknij na www.czernikowo.pl.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska