Zobacz wideo: Kiedy szczepimy dzieci przeciw koronawirusowi?
Trudny początek Straży Miejskiej w Inowrocławiu
Straż Miejska powstała w 1 marca 1991 r. Realizację zadań początkowo utrudniały, nie tylko braki szczegółowych aktów normatywnych regulujących funkcjonowanie straży miejskich, ale i swoisty brak przekonania społeczeństwa do kolejnej formacji mundurowej. Na początku nosiła nazwę Policji Municypalnej i liczyła kilku funkcjonariuszy. Miała siedzibę w Urzędzie Miasta Inowrocławia korzystała z pomieszczeń zaadoptowanych po byłym kolegium ds. wykroczeń. Wtedy strażnicy byli wyposażeni w jeden samochód służbowy.
- Funkcjonariusze w latach 90-tych zajmowali się nie tylko sprawami nieprawidłowego parkowania, lecz problemami z obcokrajowcami na targowiskach, poprawą czystości i porządku, zarówno na terenach miejskich, jak i prywatnych. Pełnili również wspólne służby z policjantami, zwłaszcza w porze nocnej. Dopiero ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych ujednoliciła przepisy dotyczące działalności straży - dodaje Sylwia Przebieracz.
Rozwój Straży Miejskiej w Inowrocławiu i zwiększający się stan osobowy funkcjonariuszy spowodował, że w 2009 r. nastąpiła zmiana lokalizacji siedziby - do budynku przy ul. Narutowicza 60.
W 2018 r. został przeniesiony tam monitoring miejski, który jest sukcesywnie rozbudowywany - w chwili obecnej liczy 45 kamer na terenie całego Inowrocławia. Funkcjonariusze obsługują system 24h/dobę.
Bieżąca działalność Straży Miejskiej w Inowrocławiu
Obecnie w Straży Miejskiej są 32 etaty strażnicze oraz trzy stanowiska urzędnicze. Funkcjonariusze mają do dyspozycji cztery radiowozy, dwa skutery oraz cztery rowery. Straż Miejska podejmuje interwencje związane głównie z: pilnowaniem porządku w miejscach publicznych, pomocą osobom bezdomnym, obsługą monitoringu miejskiego, przeprowadzaniem kontroli pod kątem spalania odpadów, a także podejmuje interwencje związane z pomocą zwierzętom. Strażnicy rozwinęli swoją działalność również w zakresie edukacji i profilaktyki, co można zobaczyć śledząc stronę Straży Miejskiej na Facebooku.
- Dziękując wszystkim funkcjonariuszom za służbę chciałbym podkreślić, że dla mnie, poza wszystkimi niezwykle ważnymi dowodami skuteczności pracy tej formacji, najważniejsze są reakcje mieszkańców, szczególnie życzliwość, sympatia i chęć współpracy ze strażnikami. Przez trzy dekady Straż Miejska budowała i nadal buduje swój autorytet wśród lokalnej społeczności. Ta praca nigdy się nie skończy, bo wciąż są nowi ludzie, nowe sprawy i nowe problemy, ale na bazie zdobytego doświadczenia i posiadanej wiedzy zawsze będziemy starali się rozwiązywać je z korzyścią dla inowrocławian - podsumowuje Komendant Straży Miejskiej Marcin Ratajczak.
Z okazji jubileuszu i Dnia Strażnika Miejskiego, w ostatnią niedzielę sierpnia, Straż Miejska Inowrocławia przygotowała przed muszlą koncertową festyn dla mieszkańców.
Komendanci Straży Miejskiej w Inowrocławiu:
- Józef Siej: 1991-1994
- Stefan Smużyński: 1994-2005
- Krzysztof Guza: 2005-2007
- Zdzisław Feit: 2008-2021
- Marcin Ratajczak: od 2021
- Najniebezpieczniejsze ulice w Inowrocławiu według mieszkańców naszego miasta!
- Zobaczcie, jaka ulewa przeszła przez Inowrocław. "Ściana deszczu!" [zdjęcia]
- To był "Napad na Funk'' w Mogilnie. Turniej breakdance oraz koncert O.S.T.R.
- Piękne kobiety z imprez w Magic Club Niszczewice koło Inowrocławia. Zdjęcia
