Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy ostrzegają. Tlenek węgla jest niebepieczny

(FI)
Dominik Fijałkowski
Jest bezwonny, bezbarwny i bardzo niebezpieczny. Tlenek węgla. To przed nim ostrzegają strażacy w momencie, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim palenie w piecach węglowych oraz kotłach olejowych, gazowych i innych.

Co roku w całej Polsce z powodu zatrucia tlenkiem węgla życie traci kilkaset osób. Powiat inowrocławski na szczęście pod tym względem nie należy do krajowej czołówki. Od początku br. strażacy odnotowali tylko jeden przypadek zatrucia. Wszystko skończyło się dobrze.

- To było w Karczynie. Z nieszczelnego przewodu kominowego zaczął wydobywać się czad do piwnicy i mieszkania. Osobą poszkodowaną była kobieta. Udało się ją uratować - przypomina Artur Kiestrzyn, rzecznik prasowy komendanta powiatowego straży pożarnej w Inowrocławiu.

Czytaj też: Czad zaczyna "atakować". W Grudziądzu matka z dwójką dzieci trafiła do szpitala

Wentylacja. Bardzo ważna

W ruch poszły właśnie kominki, piece kaflowe, kotły na węgiel, gaz i olej opałowy.

- Bardzo ważne jest, aby mieszkania ogrzewane w ten sposób miały sprawną wentylację. Nie ma co zakrywać kratek. Na pewno z ich powodu z mieszkania nie ucieknie ciepło. Jest za to cyrkulacja powietrza - zapewnia Kistrzyn.

Strażacy zwracają też uwagę, żeby mieszkania, w których są paleniska lub gazowe podgrzewacze wody często wietrzyć, a najlepiej nie zamykać bardzo szczelnie okien. Powietrza ubywa w wyniku spalania. Na dodatek bardzo dobrze miesza się z nim tlenek węgla. Tak więc, im więcej świeżego powietrza, tym bezpieczniej.

Warto mieć czujnik

Dobrym sposobem na to, by nie zatruć się czadem są specjalne czujniki. Urządzenia w zależności od stopnia zaawansowania technicznego kosztują od kilkudziesięciu do ponad stu złotych.

- Nie unikajmy też kominiarzy. Sprawna instalacja odprowadzająca spaliny nie tylko uchroni dom przed pożarem, ale i domowników przed zatruciem. Przeglądy kominiarskie w domach ogrzewanych węglem, czy drewnem należy wykonywać raz na trzy miesiące. Zaś tam gdzie pracują kotły olejowe i gazowe wystarczy raz na pół roku - dodaje rzecznik komendanta powiatowego.

Jak ratować?

Zatrucie tlenkiem węgla objawia się bólem głowy, nudnościami, wymiotami i osłabieniem mięśni. Prowadzi do poważnego zatrucia organizmu, a nawet śmierci.

W przypadku udzielania pomocy osobie zatrutej, należy jak najszybciej rozpocząć wietrzenie mieszkania, wezwać straż pożarną i w miarę możliwości wyprowadzić poszkodowanego z zagrożonego pomieszczenia. Przede wszystkim trzeba działać tak, aby samemu nie paść ofiarą czadu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska