Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy z Bydgoszczy na podium Międzynarodowych Mistrzostw Polski Strażackich Zespołów Asekuracyjnych

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
I Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Strażackich Zespołów Asekuracyjnych - Zawody RIT w Warszawie.
I Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Strażackich Zespołów Asekuracyjnych - Zawody RIT w Warszawie. KM PSP Bydgoszcz
W sobotę (02.03.2024) w hali widowiskowo-sportowej Arena Ursynów w Warszawie zorganizowano po raz pierwszy Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Strażackich Zespołów Asekuracyjnych - Zawody RIT. Druhowie z Bydgoszczy zajęli w nich trzecie miejsce.

O tym, czym są zawody RIT, wyjaśniają strażacy:

- Pojęcie rot asekuracyjnych znane jest z języka angielskiego jako RIT - RAPID INTERVENTION TEAM, czyli w wolnym tłumaczeniu zespół szybkiej interwencji. Jak ważny jest aspekt zapewnienia bezpieczeństwa strażaków, którzy prowadzą działania nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego właśnie od pewnego czasu w ramach struktur Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy kładzie się szczególny nacisk na to zagadnienie. Powstają szczegółowe zasady postępowania, gromadzony jest sprzęt i przede wszystkim odbywają się szkolenia z zakresu ratowania strażaków przez strażaków. Zespół RIT to specjalnie przeszkolona grupa strażaków, których zadaniem jest ratowanie innych strażaków, którzy zgubili się, odnieśli obrażenia lub zostali uwięzieni podczas działań. Zespoły RIT mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa strażaków i są wyposażone w specjalistyczne narzędzia i przeszkolenie do przeprowadzania szybkiej akcji ratowniczej w niebezpiecznych środowiskach. Pomysł, narodził się w latach 90 - tych w USA - informuje st. kpt. Karol Smarz, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy.

Z Bydgoszczy na Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Zespołów Asekuracyjnych pojechały dwie drużyny z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych nr 3 i nr 4.

Strażacy musieli podczas zawodów zmierzyć się z dwoma konkurencjami. Pierwsza polegała na sprawdzeniu prawidłowego ubrania czterech ratowników w kompletny strój: ubrania specjalne, kominiarki, hełmy, rękawice, aparaty ochrony układu oddechowego, latarki, łączność, sygnalizatory bezruchu. W takich strojach musieli wyważyć drzwi i pokonać tor przeszkód, czyli: tunel z kablami, pochylnię, pionowy wąski otwór, poziomy otwór, otwór po skosie, przebicie przez ścianę.

Druga konkurencja z języka angielskiego nazywa się Denver Drill i polega na uwięzieniu strażaka podczas działań.

- Jest to przeszkoda, gdzie w ciasnej, niewielkiej przestrzeni leży nieprzytomny strażak i trzeba go jak najszybciej wydostać. Ekipa z JRG3 uporała się z tą przeszkodą w 45 sekund. Trzecia konkurencja to ponowne wywarzenie drzwi i pokonanie wspomnianego toru, ale tym razem z osobą poszkodowaną. Wszystko oczywiście w kompletnym sprzęcie, który waży kilkanaście kilogramów. Po odnalezieniu poszkodowanego należało mu było wymienić źródło powietrza i poprzez przeszkody opuścić tor. Tę konkurencję z 8 dopuszczonych drużyn ukończyły tylko 4. To pokazuje jak ciężkie i wymagające były te zawody - dodaje st. kpt.Karol Smarz.
Finał to połączenie obu konkurencji, czyli toru przeszkód z Denver Drill.

Strażacy z JRG 3 w Bydgoszczy zajęli trzecie miejsce.
Strażacy z JRG 3 w Bydgoszczy zajęli trzecie miejsce. KM PSP Bydgoszcz

- Obydwie nasze drużyny zostawiły w zmaganiach hektolitry potu. Trzeba też przyznać, że poziom zawodów był niezwykle wysoki. Jedna z naszych drużyn tj. JRG3 w Bydgoszczy zajęła 3 miejsce w I Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Strażackich Zespołów Asekuracyjnych - dodaje oficer prasowy bydgoskich strażaków.

Wyniki Międzynarodowych Mistrzostw Polski Strażackich Zespołów Asekuracyjnych 2024 w Warszawie:

  1. Brussels Fire Department
  2. SA PAP w Poznaniu
  3. JRG3 Bydgoszcz

W zawodach wzięło udział w sumie 11 drużyn strażackich. Województwo kujawsko-pomorskie reprezentowała, oprócz bydgoskich strażaków, także Komenda Miejska PSP w Toruniu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska