https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy z powiatu chełmińskiego polecają czujki czadu, sami rozdali 200. Komu?

Monika Smól
Komendant Powiatowy PSP w Chełmnie st. bryg. Karol Utrata cieszy się, że w poprzednich sezonach grzewczych do mieszkańców trafiły czujki
Komendant Powiatowy PSP w Chełmnie st. bryg. Karol Utrata cieszy się, że w poprzednich sezonach grzewczych do mieszkańców trafiły czujki KP PSP Chełmno
W ciągu dwóch ostatnich lat chełmińscy strażacy, przy finansowym wsparciu samorządów, zakupili około 200 czujek tlenku węgla dla mieszkańców. Rozpoczął się sezon grzewczy i warto się w nie wyposażyć.

- Te czujki, które kupowaliśmy wspólnie z samorządami na terenie całego powiatu rozlokowano w mieszkaniach rodzin wskazanych przez ośrodki pomocy społecznej - informuje st. kpt. Tomasz Guzek, oficer prasowy KP PSP w Chełmnie. -Podczas sezonu grzewczego kilkanaście razy strażacy wzywani byli do uruchamiających się czujek, które wskazywały obecność tlenku węgla. Świadczy to o tym, że akcja przyniosła oczekiwane skutki. Mieszkańcy wiedząc, że w ich domu pojawił się czad, mogą się bezpiecznie ewakuować i zaalarmować strażaków.

Pomogą uniknąć zatruć

W zawiązku z rozpoczęciem sezonu grzewczego strażacy z Chełmna rozpoczynają kampanię społeczną.
- „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna Państwowej Straży Pożarnej związana z zagrożeniami sezonu grzewczego - dodaje Tomasz Guzek. - Kampania ma na celu uświadomienie społeczeństwu zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach i domach oraz zatruciem tlenkiem węgla. W okresie w sezonie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym czasie odnotowywany jest też wzrost liczby śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla. Jest on niewidoczny i nie ma smaku ani zapachu.

Stłuczka i straty szacowane na 150 tys. złotych! [zdjęcia]

Kampania jest skierowana do dzieci, młodzieży i seniorów.

- Edukacja najmłodszych jest wspaniałą inwestycją w przyszłość, z uwagi na fakt, że najmłodsi w rozmowach z dorosłymi dzielą się zdobytą wiedzą - wskazuje Tomasz Guzek. - Celem jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów, zatruć czadem, uświadomienie korzyści, jakie niesie zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla. Przypominamy właścicielom i zarządcom budynków o obowiązku przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzeniu instalacji wentylacyjnej. Trzeba utrzymać stan techniczny czujek m.in. wymieniać baterie. Osobom starszym możemy pomóc w ich montażu czy wymianie w nich baterii.

Ważne są również kontrole

Zgodnie z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych: cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem), dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym; co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych; co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Właściciele i zarządcy bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych są zobowiązani do kontroli - co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych - dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska