https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studenci - witajcie po wakacjach!

Kamila Mróz
Dziekan, prof. Jan Kopcewicz (z lewej) oraz kanclerz  JanKachniarz przed nową siedzbą biologii
Dziekan, prof. Jan Kopcewicz (z lewej) oraz kanclerz JanKachniarz przed nową siedzbą biologii Lech Kamiński
Studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika dziś rozpoczynają nowy rok akademicki - geografowie i biologowie będą się uczyć w nowych budynkach.

Jak zwykle podczas inauguracji poznamy nazwiska najlepszych: absolwenta, studenta i studenta - sportowca.

W tym roku na UMK rozpocznie zajęcia około 10 tys. nowych studentów, w tym połowa na studiach dziennych. Na największej uczelni w regionie (łącznie 40 tys. żaków) można już wybierać spośród 54 kierunków. Od tego roku akademickiego w Toruniu rusza np. archiwistyka i zarządzanie dokumentacją, której nie ma na żadnej innej uczelni. Władzom uniwersytetu zapewne humor popsuł Wydział Prawa i Administracji, ponieważ został oceniony przez ministerstwo nauki na poziomie uniwersytetu w Opolu.

Cieszy się wzięciem

Mimo to nasza uczelnia jest w czołówce polskich uniwersytetów, również dzięki sukcesom studentów i pracowników. W piątek od marszałka województwa nagrodę otrzymał zespół fizyków pod kierownictwem prof. Andrzeja Kowalczyka, który skonstruował najnowocześniejszy na świecie tomograf optyczny. Wynalazek, co jednak w naszym środowisku zdarza się niezwykle rzadko, jest już produkowany i cieszy się wzięciem wśród klinik okulistycznych na całym świecie. Niestety ze względu na swoją cenę polskich specjalistów, przynajmniej na razie, na niego nie stać.

Dzisiaj także, po czterech latach od rozpoczęcia budowy, zostanie oficjalnie oddany do użytku nowy gmach Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi na Bielanach. Znajdą się w nim wszystkie jednostki Instytutu Geografii, dotychczas rozrzucone po mieście. Swoje miejsce znajdą tam również Zakład Gleboznawstwa Instytutu Ekologii i Ochrony Środowiska oraz Zakład Biochemii Instytutu Biologii i Ogólnej Molekularnej. Do nowej siedziby została przeniesiona również część zakładów Instytutu Biologii Ogólnej i Molekularnej, związanych z nowoczesną dziedziną - biotechnologią. W nowym budynku są dwa audytoria, sale wykładowe, ćwiczeniowe, pracownie i laboratoria. Wszystko to kosztowało ponad 33 mln zł.

Miliony w inwestycje

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze w tym roku do nowego skrzydła przeprowadzą się również w części studenci matematyki informatyki. Podobnie jak w przypadku biologii nowy obiekt zostanie połączony z obecnym. Poza studentami będą się w nim też szkolić w zakresie nowoczesnych technologii słuchacze Regionalnego Studium Edukacji Informatycznej. W dobudowanym skrzydle znajdzie się m.in. sala wykładowa na 350 miejsc, konferencyjna dla 100 osób i kompleks 10 specjalizowanych laboratoriów. Wartość matematyczno-informatycznej inwestycji wynosi około 16 mln złotych.

Rozbudowa uniwersytetu nie byłaby możliwa, gdyby nie pieniądze unijne i wsparcie Urzędu Marszałkowskiego. Za kilka lat na Bielanach ma powstać Collegium Humanistyczne - inwestycję (wartą 60 mln zł) wpisano już w wojewódzki wieloletni plan remontowo-inwestycyjny na lata 2005-2008.

Uniwersytet rozstrzygnął już także przetarg na modernizację miasteczka akademickiego, które po 30 latach wymaga porządnego liftingu. Przy tym projekcie finansowo uczelni pomoże miasto. Bo czy ktoś dziś wyobraża sobie Toruń bez uniwersytetu?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska