We wspólnych warsztatach bierze udział 19-osobowa grupa: z ukraińskiego miasta Ostroh i gminy Płużnica.
Dla wszystkich to dobra okazja,
aby bliżej poznać kulturę i historię sąsiadów. W ramach spotkania odbyły się już m.in. wieczory ukraiński i polski. Młodzież poznaje się podczas warsztatów i zabaw. Zwiedzi Toruń i przygotowuje akcję społeczną.
- Udział w tym projekcie to najlepsza rzecz jaka spotkała mnie podczas tych wakacji. Mam polskie korzenie, moi dziadkowie byli Polakami. Cieszę się, że mogę poznać waszą kulturę i historię. Mam nadzieję, że niebawem będziemy mogli organizować podobne projekty, aby pokazać jaka jest Ukraina - mówi Olha, która jest doktorantką kulturoznawstwa na uniwersytecie w Ostrohu.
Opiekunem ukraińskiej grupy
jest Anastazja Cheleniuk, która Płużnicę odwiedziła już kolejny raz. - Każda wymiana to bardzo ciekawe doświadczenie. Ja sama jestem przykładem, że przyjaźnie, które zawiera się podczas takich spotkań mogą przetrwać latami - zapewnia Ukrainka.
A jak swój udział w projekcie ocenia młodzież z Płużnicy?
- Przede wszystkim możemy poznać kulturę i historię Ukrainy. Chociaż goście są od nas starsi, to wszystko wychodzi bardzo naturalnie. Nie mamy najmniejszych problemów z porozumiewaniem się. Liczę na to, że za jakiś czas uda nam się wyjechać na Ukrainę, aby poznać ich kraj nie tylko z opowieści - wyjaśnia Martyna Lenar, uczennica liceum ogólnokształcącego w Toruniu.
Społecznicy z gminy Płużnica otrzymali "Złote pługi". A urzędnicy nagrody
- Udział w projekcie to przede wszystkim możliwość poznania nowej kultury. Mamy taką okazję m.in. podczas wspólnych wieczorków. Podczas wieczoru ukraińskiego nasi goście zaprezentowali nam nie tylko swoją muzykę czy potrawy, ale także alfabet - mówi Krzysztof Kubasik, student medycyny i dodaje: - My natomiast pokazaliśmy im polską gościnność i otwartość. Przygotowaliśmy m.in. nasze potrawy jak bigos czy krokiety.
Organizatorem wizyty jest stowarzyszenie Centrum Technologii Informacyjnych e-misja. A projekt „Polish your culture” Płużnica - Ostroh jest finansowany z programu Erasmus +.