https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studencie, podpisując umowę, nie daj się nabić w butelkę!

dj
sxc.hu
Krzysztof Tomczak, miejski rzecznik konsumentów, radzi studentom, o czym należy pamiętać podpisując umowę najmu lokalu.

- Przede wszystkim zacznijmy od sprawdzenia, czy osoba, która wynajmuje mieszkanie, jest jego prawnym właścicielem. Dopiero po upewnieniu się, że tak rzeczywiście jest, możemy przejść do sporządzenia umowy.

Na początku powinno być jednoznacznie określone "kto", "komu" i "co" wynajmuje. Oczywiście osoby podpisujące umowę muszę pokazać dokument zawierający dane, które jednoznacznie potwierdzają, że są tymi za kogo się podają. Najważniejsze dane powinny znaleźć się w umowie.

Studenci podpisujący umowy najmu mieszkania powinni zadbać nie tylko o jednoznaczne zawarcie w umowie, jaka będzie miesięczna opłata za wynajem, ale także w jakim terminie będzie ona wnoszona. Warto pamiętać również o sposobie zapłaty - zdecydować czy wolimy przelew na konto czy osobiste wręczenie gotówki. Koniecznie trzeba jasno ustalić, czy w opłacie tej ujęte są już należności z tytułu korzystania z mediów, czyli np. z wody, prądu czy internetu. Jeżeli nie są w niej zawarte, to dokładnie określmy sposób ich rozliczania.

Warto pamiętać o umieszczeniu w umowie informacji o kaucji i przypadkach, w których właściciel będzie pokrywał z niej ewentualnie wyrządzone straty. Dla właściciela mieszkania to w końcu jedyny sposób zabezpieczenia swojego mienia.

W przypadku podpisywania umowy najmu na czas określony, z reguły nie podaje się warunków wypowiedzenia. Jeśli jednak strony się dogadają, to mogą określić sobie takie warunki, w jakich ono będzie możliwe. Pamiętając o tych podstawowych elementach, które muszą znaleźć się w umowie, nie należy obawiać się żadnych nieprzyjemnych sytuacji po wprowadzeniu.
Udostępnij

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska