https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Studentów coraz mniej. Liczy się każdy z nich

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Juwenalia we Włocławku.
Juwenalia we Włocławku. JJ
A najgorsze przed nimi. - Szukamy sposobów, aby poradzić sobie z niżem demograficznym - przyznają na uczelniach w regionie

W 2013 roku Uniwersytet Mikołaja Kopernika miał prawie 24 tys. studentów dziennych. W tym roku jest ich o prawie 1,5 tys. mniej. Spadła też liczba studentów zaocznych - z 9,7 tys. w 2013 do nieco ponad 4 tys. obecnie. - Siłą rzeczy jest więc mniej godzin zajęć - mówi dr Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK. - Niż demograficzny jest jednym z powodów, dla którego w tym roku mamy o kilkadziesiąt etatów mniej niż w ubiegłym. Dotyczy to zarówno pracowników naukowych, jak i administracji.

Czytaj: Uczelnie walczyły w Grudziądzu o studentów [zdjęcia, wideo]

Maleje również, choć nie tak drastycznie liczba pracowników na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. - Są to przede wszystkim odejścia na emeryturę - wyjaśnia dr Mieczysław Karol Naparty, rzecznik UTP.

Na UTP studiuje obecnie około 9 tys. osób. - To o około 7 proc. mniej niż 2 lata temu - mówi rzecznik. - Analizowaliśmy liczbę urodzeń w kraju. Okazuje się, że najwięcej dzieci urodziło się w 1984 roku - 725 tysięcy. Dla porównania, w 2003 roku było ich najmniej - 375 tysięcy. W 2021 roku przełoży się to na liczbę studentów. Cały czas staramy się wzbogacać ofertę. W tym roku akademickim uruchomiliśmy informatykę stosowaną. Takiego kierunku nie ma w regionie. Od października chcielibyśmy otworzyć go na studiach II stopnia. Jednak ciągłe poszerzanie oferty nie powoduje wzrostu liczby studentów. Jest ich prawie tyle samo, tylko na większej liczbie kierunków.

- Znaczny spadek liczby studentów odczuliśmy w 2012 roku - mówi Małgorzata Jendryczka, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Od tego momentu, czyli od trzech lat liczba przyjętych studentów utrzymuje się na podobnym poziomie - około 4 tys. osób. Aby zachęcić młodzież do studiowania na UKW, otwieramy atrakcyjne kierunki, np. ekonomię. Współpracujemy również z pracodawcami, aby stworzyć studentom perspektywy zawodowe.

Na łączenie nauki z praktyką stawiają też uczelnie niepubliczne. - Zmieniliśmy strukturę kierunków kształcenia zgodnie z wymogami rynku pracy - informuje Monika Jabłońska, rzecznik Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku. - Mamy też ofertę dla osób, które chcą uzupełnić wykształcenie.

- Liczba studentów w obecnym roku akademickim jest porównywalna do poprzedniego - mówi Magdalena Karpińska, rzecznik bydgoskiego wydziału Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. - Wyraźnie wzrosła liczba studentów niestacjonarnych. Uruchamiamy informatykę w biznesie, design w biznesie i pedagogikę.

Uczelnie w regionie coraz chętniej rekrutują też cudzoziemców. W Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy studiuje ich obecnie prawie 500. - W tej grupie zdecydowaną większość stanowią Ukraińcy - mówi Małgorzata Dysarz, rzecznik uczelni. - Otwieramy też wydziały poza Bydgoszczą. Kształcimy studentów w Toruniu, Inowrocławiu, Ełku, Malborku, Słupsku, Pile oraz Chojnicach. Chcemy też od nowego roku akademickiego otworzyć wydział zamiejscowy w Działdowie.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 19

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
moik

I teraz właśnie powinno się postawić na jakoś, skusiła mnie wyższa szkoła bezpieczeństwa nowatorskim podejściem, liczne zajęcia terenowe i dużo praktyk.

a
antyhipokryta
W dniu 17.04.2015 o 09:17, do antyhipokryty napisał:

Bez UMK AM byłaby bez szans w dzisiejszej walce o fundusze, a dzięki marce UMK dostaje wielkie granty. Gdyby bydgoszczanie studiowali tylko na UMK, mozna by zlikwidować UKW (najsłabszy uniwersytet w kraju!) i zaoszczędzić wiele pieniedzy

 

Piszesz bzdury jak zwykle. Jest dokładnie odwrotnie.

Wysoką pozycję UMK zawdzięcza połączeniu się Akademią Medyczną w Bydgoszczy.

Polecem "Głos Uczelni" ,gdzie opublikowno wywiad z prof. Janem Styczyńskim prorektorem UMK ds. Collegium Medicum pt.  "10 lat minęło" z okazji połączenia/zawłaszczenia AMB przez toruńską szkołę.

z
zawsze na warcie?

Pan rzecznik UMK chyba jest zabezpieczony na wypadek utraty pracy ,bo jest jednocześnie przewodniczącym rady miasta Toruń i tak ładnie podryguje wraz z tow. gospodarzem Zaleskim w rytm muzyczki disco -polo?

w
wera
W dniu 17.04.2015 o 21:26, dpll napisał:

Ciekawe w jakim budynku będą odbywać się zajęcia z kierunku "ekonomia" na UKW? :D bo jeden kierunek z tego wydziału ma zajęcia wokół centrum Bydgoszczy (we wszystkich placówkach UKW w centrum, w tym Ogińskiego i pl. Kościeleckich)

 

Obojętnie gdzie będą zajęcie ,wielkie brawa dla UKW, ze wreszcie nie będziemy musieli opuszczać miasta w celu studiowania bezpłatnego ,na innych często beznadziejnych, natrętnie się reklamujących, tzw. uczelniach.

d
dpll

Ciekawe w jakim budynku będą odbywać się zajęcia z kierunku "ekonomia" na UKW? :D bo jeden kierunek z tego wydziału ma zajęcia wokół centrum Bydgoszczy (we wszystkich placówkach UKW w centrum, w tym Ogińskiego i pl. Kościeleckich)

z
zbynio

Ilu student na toruńskim uniwerku byłoby jeszcze mniej,gdyby nie nachalna promocja ,niewiele mająca wspólnego z realiami i błagania w Warszawie o zwiększenie naboru na tym ich niby wydziale prawa? U nich każdy wykładowca jest "wybitny", nawet umoczony w różne patologie?

d
do troLUJczyka
W dniu 17.04.2015 o 09:13, ekonom napisał:

Co do ekonomii na UKW - komisja akredytacyjna stwierdziła, że nie spełniają kryteriówi nie mogą otworzyć.

 

dlaczego kłamiesz zazdrosny toruńczyku? Żal ci,że ta u was, to jedynie jej namiastka, gdzie nadal wykłady prowadzi się z pożółkłych karteczek a praktyki ZERO?

U
U-topia M-itomania K-apusi
W dniu 17.04.2015 o 07:13, bydgoszczanin napisał:

gdyby utrzymywać tylko 1 uregionie (najlepszą - UMK), nie byłoby problemu...

 

POd jakim względem najlepszy?....ilości plagiatów wśród tzw, kadry?,....,gdzie nawet były rektor, dziekan itd, podejrzewani są o plagiat, ilości pijaków?,.... nawet ksiądz prodziekan zawieszony za jazdę po pijaku,molestujących własne studentki ?,...jak pewien filozof ,czy

dziesiątek/setek  ,dobrowolnych konfidentów donoszących przez dłuuuugie lata na swoich kolegów, w zamian za prezenty?

Jeden z nich jest nadal tak ogromnym autorytem dla obecnych władz, ze na 70 lecie tej toczącej się od dłuższego czasu, po równi pochyłej szkoły postanowiono nadać mu tytuł Honorowego Profesora UMK.

Gdyby tą szkółkę zamknięto na 10, 20 lat chyba nikt nie odczubłby braków jej humanistów , nauczycieli ,którzy co roku zasilają zmywak za granicą?

Region raczej odżyłby ,bo jej zaoczny absolwent, zwany marszałkiem nie musiałby lokować grubych mln PLN, na jej ratowanie, nie sądzisz ?

d
do antyhipokryty
W dniu 16.04.2015 o 13:03, antyhipokryta napisał:

Żaden BYDGOSZCZANIN NIE powinien wybierać się na tzw. studia na UMK w Toruniu ,dopóki nie zwrócą autonomii naszej dawnej AMB - Akademii Medycznej w Bydgoszczy i szpitalom tzw. uniwersyteckim.

Bez UMK AM byłaby bez szans w dzisiejszej walce o fundusze, a dzięki marce UMK dostaje wielkie granty. Gdyby bydgoszczanie studiowali tylko na UMK, mozna by zlikwidować UKW (najsłabszy uniwersytet w kraju!) i zaoszczędzić wiele pieniedzy

e
ekonom

Co do ekonomii na UKW - komisja akredytacyjna stwierdziła, że nie spełniają kryteriówi nie mogą otworzyć.

b
bydgoszczanin

gdyby utrzymywać tylko 1 uregionie (najlepszą - UMK), nie byłoby problemu...

m
majka

Bardzo dobrze ,że UKW otwiera ekonomię. Bydgoszczanie i mieszkańcy okolic, nie będą musieli wyjeżdżać na bezpłatne studia do innych miejscowości.

m
marcin
W dniu 16.04.2015 o 14:19, Anka napisał:

Ja tak miałam na informatyce w Toruniu - nie dosc ze z informatyka to nie mialo nic wspolnego bo zajecia prowadzili tylko matematycy to byli nawiedzency ktorych najbardziej interesuje jak sie uklada akcent w wyrazie matematyka. Ale baba byla durna o czym zreszta swiadczy ze na zaliczeniu pilnowal nas jej maz pracownik zupenie innego Instytutu :)

 

O tym się mówi, pisze od lat. Kto jeszcze daje się nabrać?

E
Emi

Na pewno walczycie o studentów? Na UMK na anglistyce nikt nie jest zainteresowany przyjęciem ludzi ze starą maturą, gdzie nie zdawało się języka anglieskiego (np. Liceum Ekonomiczne). Nie ma egzaminów wstępnych, nie ma konkursu swiadectw (co zrozumiałe) i nie mogę się do nich dodzwonic, żeby zapytac, jakie są dla nas szanse, żeby w ogóle przystąpic do rekrutacji

G
Gość

24 tys na UMK,....hm, jak się odliczy ok. 8 tys na CM w Bydgoszczy, zawłaszczonej w 2004 roku, to ile pozostanie w mieście kontynuującym tradcyje krzyżackie?,....ok.15 tys., czy jeszcze mniej?

 

Jak to możliwe ,że w XXI wieku ,kraju członku UE na dyplomach medyków władze toruńskiego humanistycznego uniwerku  piszą NIEPRAWDĘ, nie wspominając o CM i Bydgoszczy ,gdzie studiują?

Kiedy w końcu powrócimy do Akademii Medycznej, pozbywając się utrzymanka toruńskiego  lub powołany zostanie Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska