Czy to prawda? - pyta pani Lucyna z Torunia.
Nasza Czytelniczka wyjaśnia, że podyplomowe studia z bibliotekoznawstwa potrzebne jej są do pracy. Naukę zamierza rozpocząć w październiku.
- Niedawno czytałam wzmiankę, że do takich studiów jak moje można ubiegać się o dofinansowanie - mówi pani Lucyna. - Nic więcej jednak na ten temat nie wiem. Chciałabym poprosić "Pomorską" o informacje w tej sprawie. Jest to dla mnie bardzo ważne.
Dwa warianty
Jak tłumaczy Tomasz Zawiszewski, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy trzeba rozważyć dwie sytuacje: osoby bezrobotnej, ubiegającej się o dofinansowanie do studiów podyplomowych i takiej, która pracuje.
Według prawa
Poniżej zamieszczamy informacje dotyczące dofinansowania studiów dla osób bezrobotnych:
1. Starosta może dofinansować koszty studiów podyplomowych podjętych na terenie Rzeczypospolitej w systemie wieczorowym lub zaocznym bezrobotnemu zarejestrowanemu w tutejszym Urzędzie Pracy, jeżeli uprawdopodobni on, że ukończenie danych studiów zapewni uzyskanie odpowiedniej pracy.
2. Uprawdopodobnienie, o którym mowa w pkt 1 następuje w wyniku oświadczenia przyszłego pracodawcy o zatrudnieniu lub powierzeniu innej pracy zarobkowej.
3. Dofinansowanie przysługuje osobie wymienionej w pkt 1 pod warunkiem nie przekroczenia dochodu na osobę w rodzinie** w wysokości obowiązującego minimalnego wynagrodzenia. *Zgodnie z z art. 42a ustawy z dnia 20.04.2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2004 roku Nr 99 poz 1 z późniejszymi zmianami) i Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2.03.2007 roku w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia przez publiczne służby zatrudnienia usług rynku pracy (Dz.U. z 2007 roku Nr 46, poz. 315) **za rodzinę uważa się osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące; dochód na osobę w rodzinie uważa się dochód rodzinny podzielony przez liczbę osób w rodzinie.
Wysokość dochodu miesięcznego nie może przekroczyć wysokości obowiązującego minimalnego wynagrodzenia na osobę w rodzinie (od 1.01.2008 roku 1.126,00 zł brutto).
- Reasumując, o sfinansowanie kosztów studiów podyplomowych może ubiegać się wyłącznie osoba bezrobotna, która uprawdopodobni, że ukończenie studiów zapewni jej uzyskanie odpowiedniej pracy - mówi Tomasz Zawiszewski. - Stypendium lub dodatek szkoleniowy nie przysługuje.
Trzeba złożyć wniosek w urzędzie
Dofinansowanie przyznawane jest w wysokości do 75 proc. opłaty za studia, nie więcej jednak niż 3.500 zł.
Zainteresowana osoba powinna złożyć wniosek w swoim urzędzie pracy i dołączyć odpowiednie dokumenty.
Odpowiedź na piśmie o przyznaniu lub odmowie dofinansowania studiów powinna otrzymać z urzędu pracy w ciągu trzydziestu dni do dnia złożenia wniosku i rozpatrzeniu dokumentów.
Szansa na dofinansowanie w przyszłym roku
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób pracujących, które chcą rozpocząć studia podyplomowego.
Jak poinformował nas Bartosz Loba, rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego te osoby w lutym przyszłego roku będą mogły podjąć studia współfinansowane ze środków unijnych.
- Same zapłacą dwadzieścia procent ich kosztów - wyjaśnia Bartosz Loba. - Pozostała część (osiemdziesiąt procent) zostanie sfinansowana ze środków unijnych, którymi administruje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
Bartosz Loba dodaje, że uczestnikami takich studiów podyplomowych (współfinansowanych przez EFS) mogą być osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz przedsiębiorcy i ich pracownicy. Nie ma znaczenia wielkość firmy ani to, jaką działalność prowadzą.
Nie pomogą każdemu
- Pracodawca może skierować na studia osobę, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, również na czas określony - tłumaczy rzecznik ministerstwa.
- Jednak osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych, na przykład umowy o dzieło, czy zlecenia, nie mogą korzystać z tego typu wparcia - zaznacza Bartosz Loba. - Z dofinansowania nie mogą także skorzystać pracownicy przedsiębiorstw znajdujących się w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub naprawczego.
Opublikują listę uczelni
Lista uczelni, na których studia podyplomowe będą współfinansowane ze środków unijnych, zostanie ogłoszona i umieszczona na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (http://www.parp.gov.pl/).