Uroczystość rozpoczęła się od wysłuchania studenckiej pieśni „Gaudeamus Igitur”. Następnie gości powitał dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej Marek Taczyński.
Około 100 absolwentów
– To już piąty rok współpracy pomiędzy miastem, biblioteką a kolegium – tłumaczy Taczyński. – Pomysł, aby realizować w Rypinie studia podyplomowe zaproponował burmistrz Paweł Grzybowski. Podjęliśmy rozmowy z uczelnią, czasami długie, i doszliśmy do porozumienia. Ruszyliśmy z pierwszą rekrutacją. Dziś efekt jest taki, że studia w Rypinie ukończyło łącznie około 100 osób. Zdarzało się, że współpracowaliśmy z Miejskim Zespołem Obsługi Oświaty, który pomagał w ten sposób rozwijać umiejętności nauczycielom z rypińskich placówek oświaty.
W 2014 roku w filii nr 2 MPBP w Rypinie przy ul. Młyńskiej 12 został uruchomiony punkt rekrutacyjno-informacyjny. Zorganizowano też wykład „Wrzesień 1939. Nowe spojrzenie” oraz podjęto intensywne działania na rzecz uruchomienia pierwszych studiów.
W ostatnich latach największym powodzeniem cieszyła się oligofrenopedagogika. Prowadzone były także zajęcia z socjoterapii. Z kolei absolwenci (16 osób), którzy w piątek odebrali dyplomy ukończyli nowy kierunek zatytułowany „Wspomaganie rozwoju i edukacja osób ze spektrum zaburzeń autyzmu oraz zespołem Aspergera”.
Gratulacje studentom złożyli: burmistrz Paweł Grzybowski oraz rektor Kolegium Jagiellońskiego TSW prof. dr hab. Grzegorz Górski. Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie dyplomów ukończenia studiów.
Studia na miejscu
– Z informacji, które do mnie docierały wynika, że te studia cieszą się tak ogromny powodzeniem z kilku powodów. Po pierwsze, nasi słuchacze potrzebują konkretnych kompetencji do pracy, uprawnień by ją wykonywać lub po prostu chcą rozwijać swoje zainteresowania – wyjaśnia Marek Taczyński.
Zajęcia odbywały się średnio dwa razy w miesiącu, w weekendy. Studenci mogli uczestniczyć zarówno w wykładach, jak i ćwiczeniach.
– Niewątpliwą zaletą studiów jest fakt, że w całości odbywają się one w Rypinie, na miejscu – podkreśla dyrektor biblioteki. – To duża oszczędność czasu. Poza tym nasi słuchacze nie narażają się na dodatkowe koszty związane z wyjazdem do innego miasta. Warto zaznaczyć, że uczelnia jest otwarta na realizację wszystkich kierunków, które są dostępne w Toruniu. Tylko od zainteresowania wśród mieszkańców Rypina zależy, czy będą one dostępne także u nas. Możliwe jest także odbycie praktyk zawodowych związanych z kierunkiem.
Planowane są już kolejne edycje studiów.
– Nabór ruszy najpewniej na przełomie września i października – dodaje dyrektor książnicy.
Szczegóły będzie można uzyskać w punkcie rekrutacyjnym przy ul. Młyńskiej 12, tel. 54 280 52 32.
Flash INFO, odcinek 13 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.
