Przemaszerowali ze szkoły na Karbowie - uczniowie i dawni absolwenci - do klasztoru Franciszkanów, gdzie odbyła się uroczysta msza św. w intencji wszystkich uczniów i nauczycieli brodnickiego "Rolnika", żyjących i którzy odeszli - dawno i w ostatnich latach.
Uroczystości zaszczycili swoją obecnością Romuald Kosieniak, wojewoda kujawsko-pomorski, poseł Zbigniew Sosnowski, Zofia Żbikowska, główny wizytator MENiS. Byli gospodarze powiatu i miasta.
W listopadzie 1903 r. rozpoczęła działalność jako jedna z pierwszych w całym zaborze pruskim - jako Zimowa Szkoła Rolnicza. Jej pierwszą siedzibą były Tomki (w gminie Zbiczno) w 1906 zakończono budowę nowej szkół przy ul. Kamionka w Brodnicy, gdzie młodzież kształciła się do wybuchu I wojny światowej.
Reaktywowaną ją w 1920 r. staraniem Pomorskiej Izby Rzemieślniczej. Szkoła otrzymała miano Ludowej Szkół Rolniczej. W czasie okupacji hitlerowskiej, w latach 1941-1944 szkoła działała pod nazwą Rolnicza Szkoła Powiatu Brodnickiego. Jej uczniami byli wyłącznie Niemcy.
Różnie układały się późniejsze losy. Faktem jest, że dopiero w 1990 r. , po siedemdziesięcioletniej tułaczce, powróciła na ul. Kamionka. Dziś uczniowie mają do dyspozycji nowoczesny budynek na Karbowie.
Stuletni "Rolnik"
bd

Na chwałę wsi i regionu, na społeczne zapotrzebowanie, dla wiedzy, podniesienia świadomości, rozbudzenia patriotyzmu, dla pracy organicznej. Dlatego powstała ta szkoła.