Spis treści
Czym charakteryzuje się styl loftowy?
Styl industrialny wywodzi się z budynków pofabrycznych. Minimalizm i surowość - to podstawowe wyznaczniki stylu loftowego. Jest on wyrazisty. Stosujemy w nim szarość i grafit. Pojawiają się dodatki w kolorze drewna i cegły. "Królową" jest jedna czerń.
- Czerń - kolor uniwersalny, niezwykle elegancki i ponadczasowy. Chociaż co sezon inne barwy są na topie, to czerń wydaje się być poza wszelkimi rankingami. Jest zawsze modna. Można wprowadzać ją do nowoczesnego wnętrza w formie pojedynczych dodatków albo całych powierzchni. W tym drugim przypadku konieczne jest zestawienie czerni z odpowiednimi materiałami i kolorami. Dzięki temu unikniecie przygnębiającej, przytłaczającej aury, a czarne wnętrze pozostanie z Wami przez długie lata - zaznacza Kamela Studio Mebli Kuchennych.
Wnętrza loftowe są raczej ciemne, jak w fabrykach. Dlatego niezwykle istotne jest doświetlenie ich. Gdy mamy duże przeszklone ściany, możemy cieszyć się jaśniejszym wnętrzem.
Wnętrze w stylu loft ma przypominać zaadaptowane pomieszczenie przemysłowe. Stawiamy na minimalizm. Celem jest uzyskanie efektu przestronności, surowości i nowoczesności.
Do jakich wnętrz pasuje styl loftowy?
Loft najlepiej prezentuje się w industrialnych obiektach, jak stare fabryki czy warsztaty. Możemy go też stosować w nowocześniejszych, typowo mieszkalnych obiektach.
Może nadać stylu neutralnym domom, mieszkaniom, apartamentom lub segmentowi szeregowca. Ważne jednak, by nie kłócił się stylistycznie z bryłą budynku. Nie pasuje do sielskiego domku na wsi czy historycznego dworku. Zobacz w galerii inspiracje na zastosowanie loftowego stylu.
Styl loftowy sprawdzi się w:
- pokojach dziennych
- sypialniach
- łazienkach
- kuchniach
- korytarzach
- biurach/pracowniach
Materiały loftowe
W loftowych wnętrzach sprawdzą się materiały naturalne, np. kamień czy drewno. Możemy je stosować na podłogi i ściany, a także jako materiał na meble. Świetnie też wyglądają materiały industrialne jak metal czy beton. Popularna jest także cegła.
W stylu loftowym stosuje się elementy industrialne:
- duże lampy
- szyny do przewodów czy oświetlenia
- masywne kaloryfery i rury
- betonowe lub ceglane ściany
Minimalizujemy tekstylia. Okna pozostają bez dekoracji lub przysłaniamy je np. żaluzjami.
Wśród dekoracji loftowych znajdziemy m.in.:
- zegary
- grafiki
- „fabryczne” tabliczki
- oprawione w proste ramy schematy lub mapy
- lampy
Czytaj w serwisie
- Modne salony od Doroty Szelągowskiej Zobacz projekty stylowych pokoi dziennych
- Metamorfoza przedpokoju TOP pomysły na urządzenie korytarza
- Szukasz pomysłu na kuchnię? Zobacz projekty mebli kuchennych od Darka Wardziaka („Stolarza Szelągowskiej”) . Prezentujemy meble od najbardziej znanego stolarza w Polsce
