
PRZYJMOWANIE NIEKTÓRYCH LEKÓW
Spierzchnięte usta mogą być efektem przyjmowania niektórych leków, np. leków moczopędnych, chemioterapeutycznych, retinoidów czy miejscowych leków przeciwtrądzikowych. Zawarte w nich składniki, takie jak kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu, mogą wysuszać usta i prowadzić do ich pękania.

CZYNNIKI ATMOSFERYCZNE I ZŁE NAWYKI
Wiatr i mróz mogą powodować pękanie, pieczenie, a nawet krwawienie warg. Także długotrwałe lub silne narażenie na promieniowanie słoneczne mogą prowadzić do suchości i pękania warg. Często suche i spierzchnięte usta to kwestia złych nawyków, takich jak przygryzanie warg czy oblizywanie ich na wietrze i mrozie. Przygryzanie warg może być też wynikiem stresu czy zaburzeń lękowych.

ZAKAŻENIE WIRUSEM HIV
Na ustach może być widoczne zakażenie wirusem HIV. U nawet 90 proc. zakażonych pojawiają się bolesne owrzodzenia na wewnętrznej stronie warg. Zmiany te nie znikają, utrzymują się bardzo długo mimo leczenia. Pojawiają się one z powodu znacznego osłabienia odporności. Inne objawy w jamie ustnej u osób zakażonych wirusem HIV obejmują infekcje grzybicze, martwiczą chorobę dziąseł i tzw. mięsak Kaposiego, który jest nowotworem złośliwym atakującym skórę i narządy wewnętrzne.

UWARUNKOWANIA GENETYCZNE
Przyczyną spierzchniętych ust mogą być również - choć stosunkowo rzadko - uwarunkowane genetycznie.