Pięcioletnia kadencja Europejskiego Komitetu Regionów rozpocznie się na posiedzeniu inauguracyjnym, które odbędzie się w dniach 11-13 lutego w Brukseli.
– To dla mnie zaszczyt, że po raz drugi znalazłem się w tym gronie i zostałem mianowany na delegata – komentuje Paweł Grzybowski. – Praca w Komitecie Regionów jest pracą społeczną, należy zaznaczyć, że z tego tytułu rypiński magistrat nie ponosi żadnych kosztów związanych z reprezentowaniem miasta w Brukseli. Są one w całości pokrywane z budżetu Unii Europejskiej.
Komitet Regionów działa od 1994 roku (traktat z Maastricht) i jest organem Unii Europejskiej o kompetencjach doradczych, złożonym z przedstawicieli władz regionalnych i lokalnych. Głównym celem jego działalności jest włączenie regionów i społeczności lokalnych w proces integracji europejskiej, a także wprowadzenie do polityki regionalnej wspólnych perspektyw czy ochrony kompetencji regionów. Zadaniem członków krajowej delegacji w Komitecie Regionów jest reprezentowanie na forum europejskim interesów polskich samorządów. Komitet Regionów składa się z 350 członków i tyluż zastępców, pochodzących z 28 krajów członkowskich, mianowanych na 5 lat przez Radę UE. Polska jest reprezentowana przez 21 delegatów.
W poprzedniej kadencji Europejskiego Komitetu Regionów (2015-2020) Paweł Grzybowski pracował w komisji NAT (Komisja Zasobów Naturalnych) oraz Komisji Polityki Społecznej, Edukacji, Zatrudnienia, Badań Naukowych i Kultury (SEDEC) z ramienia grupy politycznej Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR).
Był również sprawozdawcą opinii Komitetu Regionów UE w sprawie inwestowania w młodzież i Europejski Korpus Solidarności. Reprezentował Komitet Regionów na szczycie klimatycznym ONZ COP22 w Marrakeszu (Maroko), a w ubiegłym roku został członkiem 16-osobowego biura zgromadzenia ARLEM (Eurośródziemnomorskie Zgromadzenie Samorządów Lokalnych i Regionalnych).
