Opracowali proces chemiczny, w którym wykorzystuje się specjalne katalizatory przekształcające szkodliwy dla naszego klimatu dwutlenek węgla w cenny metanol i inne alkohole.
– Do konwersji dwutlenku węgla do tej pory często stosowano katalizatory oparte na miedzi – wyjaśnia profesor Karin Föttinger z Instytutu Chemii Materiałowej TU Wien. Ich główną wadą jest to, że nie są wytrzymałe. Jeśli w strumieniu spalin oprócz dwutlenku węgla znajdują się inne substancje, na przykład siarka, katalizator szybko traci aktywność. Mówi się, że jest „zatruty”.
Dlatego Föttinger z grupą badawczą postanowili znaleźć lepszy materiał. - Jeśli chcesz stosować takie metody nie tylko w laboratorium, ale także na dużą skalę, potrzebujesz katalizatora, który jest, być może, nieco mniej aktywny, ale za to solidny, trwały i niezawodny – wyjaśnia Föttinger.
Zwycięska formuła: Siarka i molibden
Badacze wykazali, że katalizatory na bazie siarki i molibdenu spełniają te wymagania.
Metoda została już opatentowana i będzie teraz wykorzystana na skalę przemysłową we współpracy z innymi firmami – mówi Karin Föttinger. W ten sposób nowe katalizatory powinny wnieść istotny wkład w neutralizację klimatu dla przemysłu.
Projekt badawczy został zrealizowany w ramach studium doktoranckiego „Rafineria CO2”, które na TU Wien opracowuje nowe metody przyjaznego dla środowiska wykorzystania CO2.
lena
