Konkurs odbywał się 7 grudnia w Sali Koncertowej Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W rywalizacji konkursowej wzięło udział 14 zespołów, w kategorii C1 muzyka sakralna, w której prezentował się chór Pro Arte wystąpiło 5 zespołów.
Inowrocławski chór zachwycił muzykalnością i ciekawym, zróżnicowanym repertuarem, co zostało docenione przez jury i nagrodzone Złotym Dyplomem.
Chór kameralny Pro Arte od 22 lat promuje w pięknym stylu muzykę naszego regionu w Polsce i na arenie międzynarodowej, a także wzbogaca ofertę kulturalną naszego miasta.
Dzisiejszy Chór Kameralny Pro Arte rozpoczął działalność w listopadzie 2002 r., jako Zespół Wokalny Pro Arte. Inicjatorką jego powołania była Mirosława Cieśnik (1955-2010), wybitna pedagog inowrocławskiej szkoły muzycznej, teoretyk muzyki prowadząca i propagująca historię życia muzycznego regionu. Jej pomysł zrealizował Józef Henke, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I I II stopnia w Inowrocławiu. Opiekunem i dyrygentem grupy została wówczas Anna Drogowska, a skład osobowy zespołu tworzyło 12 śpiewaków: pedagodzy, uczniowie i absolwenci wspomnianej szkoły.
Zespół Pro Arte wzbogacał repertuar
Otwartość Anny Drogowskiej na miłośników śpiewu sprawiła, że do zespołu dołączały kolejne osoby, także nie związane ze szkołą muzyczną. Liczący 12-18 osób zespół kontynuował działalność artystyczną przez ponad 12 lat - do początku 2015 r. W tym czasie grupa bardzo często angażowała się w koncerty o różnym charakterze, występowała w wielu miejscach regionu kujawsko-pomorskiego, współpracowała z Inowrocławską Orkiestrą Symfoniczną Pro Arte.
Repertuar zespołu Pro Arte początkowo obejmował twórczość renesansową i barokową. Z czasem zaczęto także wykonywać utwory z epoki klasycyzmu i romantyzmu oraz o dzieła wokalno-instrumentalne. Coraz częściej śpiewacy sięgali także po utwory współczesne, głównie kompozytorów z naszego regionu - Aleksandry Brejzy i Marcina Kopczyńskiego.
1 marca 2015 r. prowadzenia zespołu podjęła się Aleksandra Brejza, poszerzył się także skład osobowy chóru. Opracowano kilka nowych utworów, które zaprezentowano podczas koncertów okolicznościowych. Pod koniec 2015 r. opiekę nad zespołem objęły Monika Wilkiewicz i Grażyna Wolter-Kaźmierczak.
Sukcesy chóru Pro Arte sukcesy
Oficjalną nazwę Chór Kameralny Pro Arte (ze względu na wyraźnie poszerzony skład osobowy) przyjęto w marcu 2016 r. podczas spotkania założycielskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Chóru Kameralnego Pro Arte. Dzięki staraniom podjętym przez wiceprezes chóru Małgorzatę Ronę, dyrygentkę Monikę Wilkiewicz i prezesa chóru Rafała Tadzika, 29 września 2016 r. stowarzyszenie zostało zarejestrowane w KRS.
