Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sumin. Aktywni mogą więcej, nawet w maleńkiej, wiejskiej szkółce.

Tekst i fot. Marek Ewertowski
Abdulcadir Gabeire Farah - W Polsce macie fantastyczne warunki do nauki, więc je wykorzystujcie.
Abdulcadir Gabeire Farah - W Polsce macie fantastyczne warunki do nauki, więc je wykorzystujcie.
Uczniowie wyjeżdżają na wycieczki, do muzeów i akwaparku. Poznają ciekawe miejsca i ludzi. Skąd na to pieniądze? Nauczyciele piszą programy edukacyjne i wykorzystują każdą okazję do polepszenia szkolnej bazy.

Niepubliczna szkoła podstawowa w małej wsi Sumin w gminie Osiek, znana jest z wielkiej aktywności. Dzięki przedsiębiorczym nauczycielom świat dla uczniów stoi otworem.

- Nasza szkoła to maleńka i uboga placówka, ale radzimy sobie całkiem dobrze. W roku ubiegłym nawiązaliśmy współpracę z Fundacja Rozwoju Kapitału Społecznego w Warszawie - informuje Anna Głodowska, dyrektorka placówki. - Napisaliśmy kilka projektów i na realizacje niektórych z nich, otrzymaliśmy wsparcie. Staramy się do maksimum wykorzystać każdą nadarzającą się okazję do zdobycia funduszy na cele edukacyjne i wzbogacenie szkolnej bazy.

Szkole prowadzonej przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Sumin, Sumówko i Okolic udało się uzyskać z programu Transfer Energii z funduszu stypendialnego pieniądze na dodatkowe zajęcia dla wiejskich dzieci. Chodziło głównie o zadania logopedystyczne związane z czytaniem ze zrozumieniem, oraz przygotowaniem uczniów do sprawdzianu szóstoklasisty.

- To nie jedyne wsparcie z Fundacji - dodaje szefowa placówki oświatowej. - Rok temu zdobyliśy pieniądze remont sal lekcyjnych, a w tym na zakup ławek, krzeseł i tablic.
Ostatnim osiągnięciem jest przygotowanie przez jedną z nauczycielek scenariusza lekcji pod hasłem "Pusty brzuszek to smutny brzuszek".

- Scenariusz lekcji, omawiającej problem głodu na świecie, zyskał uznanie w Fundacji - mówi Malwina Bendykowska, autorka scenariusza. - W nagrodę naszą małą szkołę odwiedził Somalijczyk, Abdulcadir Gabeire Farah. Dla dzieciaków wizyta mężczyzny o innym kolorze skóry, była niecodziennym wydarzeniem. Na spotkanie zaprosiliśmy także uczniów szkoły podstawowej ze Strzyg.

Uczniowie z klas I-VI dowiedzieli się jak wygląda szkoła w Somalli i jaka była droga gościa do uzyskania wykształcenia. Mogli zobaczyć na zdjęciach, jak uczą się ich rówieśnicy w Afryce. Gość podkreślał w czasie rozmowy z uczniami, że powinni doceniać możliwości nauki, jakie mają w Polsce i dążyć do zdobycia dobrego wykształcenia.

- Fundacja założona w 2002 roku dużo nam pomaga. Przekazuje pomoc materialna dla szkoły i uczniów - dodaje dyrektorka. - Jej działalność skupia się na pomocy dla małych wiejskich szkół. Dla nas to wielkie, znaczące wsparcie naszego potencjału edukacyjnego i szansa na poprawę szkolnej bazy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska