Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Superksiężyc 2016. Warto go obserwować! [SuperMoon]

AIP
Superksiężyc 2016 - to wyjątkowe zjawisko, którego lepiej nie przegapić! Tej nocy satelita ziemski znajdzie się w perygeum, przez co będzie wydawał się znacznie większy, niż podczas zwykłej pełni. Tak więc wówczas księżyc zbliży się do Ziemi na bardzo bliską odległość. Średnio wynosi ona 384 400 km, jednak dziś ten dystans skróci się 358 499 km.

Kiedy obserwować SuperKsiężyc?
Superksiężyc będziemy mogli obserwować w poniedziałek, 14 listopada. Pełnia będzie miała miejsce dokładnie o 14.52. W zależności od miejsca zamieszkania, to zjawisko będziemy mogli obserwować już od 15.30. Najszybciej będą mogli obserwować to mieszkańcy Suwałk.

Jak sfotografować SuperKsiężyc?
Najważniejszy będzie odpowiedni moment do wykonania zdjęć, a także odpowiedni kadr. Superksiężyc zrobi największe wrażenie kiedy sfotografujesz go na tle innych obiektów, co pozwoli pokazać skalę zjawiska. Jeśli zrobisz zdjęcie Supersiężyca na tle ciemnego nieba, tak naprawdę nie sposób będzie odróżnić go od zwykłej pełni.

Dlatego najlepiej jest robić zdjęcia tuż po wschodzie Księżyca. Polowanie na Księżyc ze smartfonem ma szansę się udać, ale efekty na pewno nie będą spektakularne. Najlepiej będzie skorzystać z dedykowanego aparatu. Imdłuższa ogniskowa, tym lepiej. (za spidersweb.pl).

SuperKsiężyc i koniec świata?
W poniedziałek, 14 listopada, będziemy mieli okazję obserwować największą pełnię Księżyca od połowy XX wieku. Niektórzy wróżą powodzie, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów. Czy jest się czego obawiać?

Zwolennicy teorii katastroficznych wróżą występowanie tego dnia anomalii pogodowych takich jak powodzie, tsunami, trzęsienia ziemi czy wybuchy wulkanów. Nigdy jednak nie potwierdzono, że odległość Księżyca od Ziemi ma wpływ na ich występowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska