Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Susza. Gospodarze chętniej zapraszają komisje

LUCYNA TALAŚKA-KLICH
Na wielu polach w Kujawsko-Pomorskiem ziarno zaschło, zanim dojrzało. Największe straty wystąpiły na lżejszych glebach
Na wielu polach w Kujawsko-Pomorskiem ziarno zaschło, zanim dojrzało. Największe straty wystąpiły na lżejszych glebach Lucyna Talaśka-Klich
Od 11 września rolnicy, którzy ponieśli straty z powodu suszy, będą mogli składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o pomoc. Na pomoc dla rolników rząd zamierza przeznaczyć 450 mln zł. - Ciekawe, kto te pieniądze dostanie! - denerwuje się rolnik z pow. radziejowskiego. - Straciłem większość zbóż z powodu suszy, a komisja powołana przez wojewodę uznała, że szkody wyniosły 23 proc. A to za mało, bo powinno być minimum 30 procent, żeby przyznano pomoc

Bez polisy - po dwieście

Rolnikom najbardziej zależy na pomocy finansowej. Maksymalnie będzie można dostać 800 zł/ha owocujących drzew i krzewów owocowych i 400  zł/ha  pozostałych upraw rolnych. 

- Najwięcej gospodarzy ma szansę na dwieście złotych do hektara, bo niewielu rolników ubezpieczyło uprawy - podkreśla rolnik z pow. nakielskiego. - Ja też nie spełniłem ustawowego obowiązku, bo na polisę przed skutkami suszy (z dopłatą państwa) nie było szans.

Pomoc obciętą o połowę otrzymają rolnicy, którzy nie ubezpieczyli co najmniej 50 proc. powierzchni upraw.

Chętnych przybywa

- Susza się pogłębia, więc przybywa rolników proszących o szacowanie strat przez komisje - mówi Marek Dybowski, wójt gm. Topólka (pow. radziejowski).

Andrzej Jarzynowski, członek komisji w gminie Topólka, dodaje: - Kiedy rolnicy dowiedzieli się o pomocy finansowej, to nagle nawet ci, którzy wcześniej nie chcieli, by spisywać protokoły, zmienili zdanie. A przecież nie można ocenić stanu czegoś, czego już nie ma na polu!

A warunkiem uzyskania pomocy jest posiadanie protokołu z oszacowania szkód, potwierdzonego przez wojewodę. 

Zamieszanie z suszą

Jarzynowski podkreśla, że komisje mają więcej pracy także dlatego, iż w oparciu o dane z instytutu w Puławach poszerza się wykaz roślin i klas gruntów dotkniętych suszą. 

- Zdaniem instytutu gleboznawstwa w Puławach, w Kujawsko-Pomorskiem nie jest tak źle, jak w rzeczywistości - mówi Ryszard Borowski, wójt gminy Koneck (pow. aleksandrowski). - Zapraszam naukowców do gminy Koneck, gdzie susza wyrządziła ogromne szkody. 

 

- Wojewoda powołała 134 gminne komisje, które liczą straty w gospodarstwach - mówi Bartłomiej Michałek, rzecznik wojewody

 

Do urzędu dotarło 15 protokołów gminnych, ale zdaniem rzecznika, nawet one będą prawdopodobnie poprawione, ponieważ rozszerzył się zakres upraw i kategorii glebowych, na których mogą być szacowane straty.

- Wojewoda już wcześniej zwracała uwagę, że komisje są uprawnione do szacowania wszystkich szkód - dodaje Michałek. 

 

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska