
Grypa jest groźniejsza od koronawirusa
Fałsz: grypa wciąż jest chorobą bardziej powszechną (w Polsce w pierwszym kwartale 2020 roku prawie 2 mln zachorowań, przy 2311 zakażeń koronawirusem), ale nasze organizmy zdecydowanie łatwiej sobie z nią radzą. Wskaźnik śmiertelności koronawirusa wciąż przekracza 3 procent na całym świecie, gdy w przypadku wirusa grypy to mniej niż 1 procent. Także wskaźnik ciężkich przebiegów zakażenia koronawirusem jest znacznie większy, dotyczy co piątego pacjenta.

Cudowne lekarstwo z Brazylii
Przykład, jak bardzo osoby publiczne muszą panować nad jakością przekazu w mediach społecznościowych. Ponad 1,5 mln osób obejrzało wideo, który zmieścił prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, jakoby hydroksychlorochina - lek przeciwmalaryczny - wyleczyła 78 osób z koronawirusa w jednym z brazylijskich szpitali. Ta błędna i w żaden sposób niepotwierdzona medycznie informacja jest powiązana przynajmniej z kilkoma ofiarami pandemii w USA.
Jair Bolsonaro dał się już poznać ze swojego lekceważącego stosunku do pandemii, choć liczba chorych w Brazylii rośnie z dnia na dzień. Jego kontrowersyjne pomysły doprowadziły do ostrego konfliktu z parlamentem.

Wirus patrzy na kolor skóry? Nie!
Jak powstaje fake news? Czasami wystarczy jedno zdjęcie i kilka zdań. W tysiącach udostępnień rozniosła się na facebooku informacja o wyleczeniu w Chinach 21-letniego studenta z Kamerunu. To wystarczyło, aby powstał mit o większej odporności czarnoskórych pacjentów. Żył sobie kilka tygodni bez żadnego medycznego uzasadnienia, w czym pomagała stosunkowo skromna liczba informacji o pandemii z Afryki. Mit upadł z hukiem w Stanach Zjednoczonych, gdzie teraz zakażonych i ofiar koronawirusa jest kilkakrotnie więcej wśród społeczności afroamerykańskiej.