Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świadczenie pielęgnacyjne lepsze niż emerytura? To nie musisz na nią przechodzić

Jolanta Zielazna
Żaden organ wypłacający świadczenie pielęgnacyjne nie ma prawa żądać od osoby otrzymującej świadczenie pielęgnacyjne, aby zrezygnowała z niego i wystąpiła do organu emerytalno-rentowego z wnioskiem o emeryturę - pisze wiceminister pracy w odpowiedzi na interpelację poselską
Żaden organ wypłacający świadczenie pielęgnacyjne nie ma prawa żądać od osoby otrzymującej świadczenie pielęgnacyjne, aby zrezygnowała z niego i wystąpiła do organu emerytalno-rentowego z wnioskiem o emeryturę - pisze wiceminister pracy w odpowiedzi na interpelację poselską Przemek Świderski
Opiekun osoby niepełnosprawnej, który otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne, nie musi przechodzić na emeryturę, gdy osiągnie wiek emerytalny.

Opiekun dorosłej osoby niepełnosprawnej, któremu jest wypłacane świadczenie pielęgnacyjne, może dalej je pobierać, o ile nie będzie miał przyznanej emerytury - wynika z odpowiedzi ministerstwa pracy na interpelację poselską.

To ważne dla opiekunów, bo z reguły przyznawana im emerytura okazuje się niższa niż świadczenie.
O interpelacji napisała "Gazeta Prawna".

Opiekunowie niepełnosprawnych u posłanki

Do posłanki Katarzyny Osos (PO-KE) z prośbą o interwencję zgłosili się opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy pobierają świadczenie pielęgnacyjne. Mówią, że nie mają możliwości dalszego pobierania świadczenia, gdy osiągną wiek emerytalny, nawet w sytuacji, gdy ich emerytura jest niższa niż świadczenie. Z reguły, z powodu konieczności opiekowania się bliską osobą mają niski staż ubezpieczeniowy i otrzymują minimalną emeryturę. Teraz, przypomnijmy, jest to 1100 zł brutto, gdy świadczenie - 1583 zł netto.

To oznacza, że po przejściu na emeryturę pogarsza się ich sytuacja materialna i życiowa, a potrzeby nie maleją. Posłanka spytała więc minister rodziny, pracy i polityki społecznej (interpelacja 28 166), czy można wprowadzić regulacje prawne, które umożliwiłyby opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych pozostanie przy pobieraniu świadczenia pielęgnacyjnego, w przypadku gdy kwota emerytury jest niższa?

Emerytura jest prawem, a nie obowiązkiem

W odpowiedzi na tę interpelację Stanisław Szwed, wiceminister pracy wyjaśnił, że w ustawie o świadczeniach rodzinnych nie ma i nigdy nie było przepisów, które uniemożliwiałyby dalsze pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego przez osobę, która ukończyła określony wiek. Samo ukończenie wieku emerytalnego nie powoduje utraty prawa do tego świadczenia (pielęgnacyjnego - dop. jz)

Nie ma też przepisów nakazujących osobie pobierającej świadczenie pielęgnacyjne składanie wniosku o emeryturę. To jest jej decyzja, kiedy taki wniosek złoży. Przejście na emeryturę jest prawem, a nie obowiązkiem.

"Również żaden organ wypłacający świadczenie pielęgnacyjne nie ma prawa żądać od osoby otrzymującej świadczenie pielęgnacyjne, aby zrezygnowała z niego i wystąpiła do organu emerytalno-rentowego z wnioskiem o emeryturę" - podkreśla wiceminister.

Inaczej mówiąc - świadczenie pielęgnacyjne można pobierać tak długo, póki nie złoży się wniosku o emeryturę i ZUS ją przyzna prawomocną decyzją.

Dodajmy, że nawet jeśli ktoś złożył wniosek i wyliczona emerytura okazała się niekorzystna, niższa od pobieranego świadczenia pielęgnacyjnego, możemy wniosek natychmiast wycofać - przed uprawomocnieniem się decyzji.

To bardo ważna wiadomość dla opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy pobierają świadczenie pielęgnacyjne i zastanawiają się nad złożeniem wniosku o emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zanim złożymy wniosek warto też pójść do doradcy emerytalnego w ZUS, który na podstawie stanu naszego konta w dużym przybliżeniu wyliczy wysokość emerytury.

PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska