MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świadczenie wspierające z ZUS w górę - tabela wyliczeń. Mamy nowe stawki po waloryzacji 2024

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Świadczenie wspierające wynosi od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej. Od 1 marca 2024 roku, po tegorocznej waloryzacji, jest to kwota 1780,96 zł brutto. Policzyliśmy nowe stawki świadczenia wspierającego w zależności od liczby punktów na decyzji z WZON. Kwoty podajemy w naszej galerii
Świadczenie wspierające wynosi od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej. Od 1 marca 2024 roku, po tegorocznej waloryzacji, jest to kwota 1780,96 zł brutto. Policzyliśmy nowe stawki świadczenia wspierającego w zależności od liczby punktów na decyzji z WZON. Kwoty podajemy w naszej galerii Pixabay.com
Po tegorocznej waloryzacji o ponad 400 zł wzrosła maksymalna kwota świadczenia wspierającego z ZUS dla osób z niepełnosprawnością. Sprawdź nowe stawki z zależności od liczby punktów na decyzji z WZON.

Od początku 2024 roku osobom z niepełnosprawnościami przysługuje nowe świadczenie wspierające. Celem świadczenia jest udzielenie osobom z niepełnosprawnościami mającym największą potrzebę wsparcia pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych.

Dla kogo nowe świadczenie wspierające z ZUS

Świadczenie wspierające mogą otrzymać osoby z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18. rok życia i dodatkowo uzyskały decyzję ustalającą odpowiedni poziom potrzeby wsparcia (od 70 do 100 pkt.), wydaną przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności (WZON). W 2024 roku świadczenie wypłacane będzie tylko osobom z niepełnosprawnościami, u których potrzebę wsparcia określono na poziomie od 87 do 100 pkt. Natomiast osoby, które mają od 78 do 86 pkt. będą mogły wnioskować o świadczenie od 2025 roku, a osoby, które mają od 70 do 77 pkt. - od 2026 roku.

Uwaga! Osoby, które mają co najmniej 70 pkt., mogą uzyskać świadczenie wspierające od 2024 roku pod warunkiem, że po 31 grudnia 2023 roku opiekunom tych osób przysługiwało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna wypłacanego przez organ gminy.

Decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia może otrzymać osoba z niepełnosprawnościami, która legitymuje się odpowiednim orzeczeniem (tj. orzeczeniem o przyznanym jej stopniu niepełnosprawności, orzeczeniem o niezdolności do pracy i/lub do samodzielnej egzystencji bądź orzeczeniem o inwalidztwie). Nie ma znaczenia moment powstania niepełnosprawności ani rodzaj posiadanego przez te osoby stopnia niepełnosprawności czy grupy inwalidzkiej.

Dopiero po uzyskaniu decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia z WZON można składać do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia. Należy to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną poprzez:

  • Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia lub
  • bankowość elektroniczną.

Wniosek do ZUS może też zostać złożony przez pełnomocnika. Do wniosku nie trzeba załączać decyzji wydanej przez WZON, wystarczy wpisać numer decyzji.

Nie przegap

Jakie zainteresowanie nowym świadczeniem wspierającym z ZUS

Zainteresowanie świadczeniem wspierającym w całej Polsce jest ogromne.

- Mamy zatrzęsienie wniosków. Do WZON-ów wpłynęło ich już ponad 150 tysięcy – mówi Łukasz Krasoń, wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Na Pomorzu i Kujawach do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) w Bydgoszczy złożono ponad 9000 wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Dziennie wniosków wpływa ok. 150-200.

- Prosimy, by do wniosku załączać wszystkie wymagane dokumenty. Jeśli chodzi o orzeczenie o niepełnosprawności, to nie wysyłajmy kilku, tylko jedno. Ważne, by było to orzeczenie aktualne - mówi Paweł Bednarski, przewodniczący Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Bydgoszczy.

Ile wynosi świadczenie wspierające po waloryzacji 2024

Świadczenie wspierające wynosi od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej. Od 1 marca 2024 roku, po tegorocznej waloryzacji, jest to kwota 1780,96 zł brutto. Policzyliśmy nowe stawki świadczenia wspierającego w zależności od liczby punktów na decyzji z WZON. Kwoty podajemy w naszej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska