Zespół "Piwnicy" rozpoczyna pięćdziesiąty sezon swojej działalności kultywując w swoim przesłaniu najlepsze wzorce europejskiego kabaretu, rodzimych teatrzyków kabaretowych XIX wieku, jak i tego bardziej współczesnego.
Piotr I Skrzynecki
Założony przez Piotra Skrzyneckiego w 1956 roku w piwnicach Pałacu pod Baranami pierwotnie miał być miejscem spotkań krakowskich studentów.
W Piwnicy pod Baranami przez pewien czas występowały zespoły jazzowe Krzysztofa Komedy i Andrzeja Kurylewicza.
W latach sześćdziesiątych pojawili się: Ewa Demarczyk, która wraz z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym wypromowała kabaret na całą Polskę oraz śpiewający poeta Leszek Długosz czy Krystyna Zachwatowicz. Wtedy powstały najsłynniejsze utwory, a zespół zyskał sobie opinię jednej z najlepszych grup artystycznych w kraju.
Jedni odchodzą, inni przychodzą
Po 1976 roku z Piwnicy odeszło wielu artystów: Ewa Demarczyk, Krystyna Zachwatowicz, Krzysztof Litwin. Piotr Skrzynecki przyjął na ich miejsce do kabaretu wiele nowych twarzy - m.in. Annę Szałapak, Marka Grechutę, Jacka Wójcickiego, Grzegorza Turnaua, Beatę Rybotycką, Dorotę Ślęzak. Muzykę tworzyli obok dotychczasowych kompozytorów Zbigniew Preisner i Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Po śmierci Piotra Skrzyneckiego w 1997 r. Piwnica została zamknięta. Rok później wznowiła działalność z częścią dawnych "piwniczan" i młodymi artystami, chociaż wielu pamiętających kabaret sprzed lat zgadza się z opinią Leszka Długosza, że "Pod Baranami też już dzisiaj inny czas".
Dla miasta i świata
Koncert kolęd i pastorałek "piwnicznych" zatytułowany "Dla miasta i świata", który usłyszymy w Bydgoszczy, to niezwykły wieczór przygotowany przez kompozytorów takich jak: Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Andrzej Zarycki, Tomasz Kmiecik, Adrian Konarski, Tamara Kalinowska i inni, a wykonanych przez "piwnicznych" artystów. Wszystkie utwory to oryginalne kompozycje do wierszy poetów krakowskich i polskich.
Piwnica pod Baranami
Opera Nova,
czw. 19