Muzeum Historyczno-Etnograficzne może się pochwalić nową wystawą - współczesnej sztuki ludowej Kaszub, a podczas jarmarku świętojańskiego wzbogaciło się znacznie dzięki loterii fantowej. Wystawa w Bramie Człuchowskiej jest pokłosiem XIX konkursu współczesnej sztuki ludowej Kaszub, który obecnie w cyklu trzyletnim pozwala się spotkać ze sobą twórcom z województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.
Jest to doskonała okazja, by hafciarki, rzeźbiarze, malarze na szkle, plecionkarze wytwórcy tabakierek i instrumentów ludowych pokazali dzieła swoich rąk, odebrali nagrody i podziwiali swoje prace na wystawie w Bramie Człuchowskiej.
- Poziom był bardzo wysoki, a liczba prac bardzo nas zaskoczyła - mówi dyrektorka muzeum Barbara Zagórska. - Jury nie próżnowało, musiało ocenić ponad 400 dzieł kilkudziesięciu twórców.
A przewodniczyła mu Wanda Szkulmowska, która słynie z surowości w ocenie, więc tym bardziej cieszy, że nagród jednak było bez liku.
Komisarz konkursu i wystawy Lidia Białkowska podkreśla, że wystawa będzie wędrowała - teraz do końca września mogą ją oglądać chojniczanie, potem prace pojadą do Gdańska, Bytowa i Człuchowa, do współorganizatorów konkursu.
Deszcz nagród
Nagrodzone hafciarki to: Irena Baranowska z Tucholi, Zofia Bąkowska z Lubiewa, Elżbieta Chrapkowska-Pociej z Chojnic, Łucja Chyła z Tucholi, Anna Czurejno z Człuchowa, Teresa Dembkowska z Wejherowa, Helena Dobrasiewicz z Przechlewa, Teresa Folega z Tucholi, Teresa Grebin z Chojnic, Barbara Jankowska z Małego Mędromierza, Krystyna Jeneralska z Tucholi, Hanna Kołacz z Człuchowa, Lidia Kowalska z Człuchowa, Hanna Kozłowska z Tucholi, Bogusława Kuźmińska z Kiełpina, Anna Ledowżyw z Sumina, Elżbieta Lewandowska z Człuchowa, Iwona Lewandowska z Tucholi, Bronisława Mechlińska z Tucholi, Grażyna Mross z Tucholi, Irena Muchowska z Chojnic, Zbigniewa Mysłek z Człuchowa (nagroda specjalna), Danuta Petelska z Człuchowa, Danuta Piesio z Tucholi, Barbara Rożniak z Tucholi, Helena Rożek z Chojnic, Wanda Szynwelska z Człuchowa, Maria Wawrzyniak z Chojnic, Halina Wensierska z Gdyni i Alojza Zaremba-Lipińska z Tucholi.
W rzeźbie triumfowali: Jan Kowalczyk z Koszalina i Włodzimierz Ostoja-Lniski z Czerska oraz Zdzisław Grajper z Lęborka.
Nagrodę w kategorii malarstwo na szkle dostał Włodzimierz Ostoja-Lniski.
Za wyroby z rogu nagrodzono Jana Drzeżdżona ze Starzyna. W plecionokarstwie nagrodzeni to: Hanna Behrendt z Wierzchucina, Tamara Grot z Kartuz, Czesław i Maria Hinc z Kościerzyny.
Za rekwizyty obrzędowe nagrodę otrzymał Jerzy Walkusz z Hopowa.
W kategorii sztuka dekoracyjna były nagrody dla Leszka Baczkowskiego z Franka, Józefa Bonka z Tucholi i Czesława Hinca z Kościerzyny.
Ale fanty
W muzeum zapraszają do oglądania przepięknie zaaranżowanej wystawy i cieszą się z niedzielnej loterii fantowej, już dziesiątej. Poszło 900 losów. Każdy wygrywał, a fanty były rozmaite - od lodów na meblach skończywszy, po drodze zaś były m.in. słodkości, kosmetyki, koszulki, ręczniki, piłki, plecaki, farby, ryby etc.
- To najtłustszy rok - cieszą się w muzeum. - Z samych losów jest 2,7 tys. zł, a jeszcze dochodzą do tego indywidualne wpłaty 1,2 tys. zł. Dziękujemy wszystkim dobroczyńcom, którzy pamiętają o naszej placówce.