Prof. Marek Harat to światowej sławy neurochirurg. Jest autorem licznych publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym. Przeprowadził też wiele nowatorskich operacji i pionierskich zabiegów neurochirurgicznych, związanych, m.in., z leczeniem choroby Parkinsona, zespołu obsesyjno-kompulsywnego, mózgowego porażenia dziecięcego oraz patologicznej otyłości.
Przez lata jego pacjentami było też wielu znanych sportowców, wśród nich jeden z najbardziej znanych i utytułowanych polskich żużlowców Tomasz Gollob.
Prof. Marek Harat nadal będzie operował i służył swoją wiedzą
- Zdecydowałem, że czas przejść na emeryturę. Od września br. nie jestem już kierownikiem Kliniki Neurochirurgii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy, kierowałem nią od 4 maja 1994 roku, czyli 29 lat - mówi prof. Marek Harat. - Jeśli zdrowie i siły pozwolą, nadal będę operował, ale już nie z taką intensywnością, jak to było przed emeryturą. Pozostanę nadal konsultantem klinicznym: w Klinice Neurochirurgii w szpitalu wojskowym i Zakładzie Neuroonkologii i Radiochirurgii w Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
Prof. Marek Harat będzie także dzielił się swoją ogromną wiedzą ze studentami PBŚ.
- Od października poprowadzę wykłady na nowym Wydziale Medycznym na Politechnice Bydgoskiej - mówi prof. Marek Harat.
Warto dodać, że wybitny neurochirurg jest promotorem 12 prac doktorskich oraz autorem i współautorem ok. 170 publikacji naukowych w czasopismach lub rozdziałów książek.
- Moi wychowankowie to moja duma. Wielu z nich pracuje w szpitalach w całej Polsce. Aż 7 osób kieruje oddziałami bądź klinikami neurochirurgicznymi. To dla mnie wielki powód do satysfakcji - przyznaje prof. Marek Harat.
Więcej czasu poświęci teraz rodzinie, a w szczególności wnuczkom
Na emeryturze prof. Marek Harat więcej czasu chce też poświęcić na życie rodzinne.
- Mam pięcioro wnuków. Najstarszy wnuk jest już na studiach, jedna wnuczka też, ale pozostałe wnuczki są jeszcze w takim wieku, że chcą spędzać czas z dziadkiem, więc teraz to nam się uda - śmieje się prof. Marek Harat. - Poza tym lubię podróże po świecie, wędrówki po górach i jazdę na rowerze. Tak zamierzam się relaksować.
Lista sukcesów zawodowych prof. Marka Harata jest bardzo długa. Wykonał wiele pionierskich operacji z zakresu neurochirurgii czynnościowej w Polsce. Jest też twórcą współczesnej polskiej psychochirurgii. Uczestniczył w wielu programach badawczych głównie w zakresie neuroonkologii oraz neurochirurgii czynnościowej.
W 2018 r. odznaczony został i nagrodzony tytułem „Promotora Polski” nadanym przez kapitułę godła „Teraz Polska”. W tym samym roku otrzymał też „Medal 100-lecia odzyskania niepodległości” nadany przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Z kolei w 2019 r. dostał „Srebrny Krzyż Zasługi” z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Prof. Marek Harat to ważna postać dla Bydgoszczy. W 2010 roku odsłonił tablicę ze swoim podpisem w Bydgoskiej Alei Autografów na ul. Długiej, a w 2020 r. z okazji powrotu Bydgoszczy do Macierzy przyznano mu tytuł „Bydgoszczanina Stulecia”.
To także pomysłodawca powstania Centrum Mózgu w bydgoskich Młynach Rothera.
- Bardzo chciałbym, aby ten pomysł wszedł w życie, bo taka edukacja społeczeństwa jest bardzo potrzebna - mówi prof. Marek Harat. - Takiego miejsca nie ma nigdzie w Polsce i na świecie.
