Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Światowej sławy neurochirurg z Bydgoszczy prof. Marek Harat przechodzi na emeryturę

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Prof. dr hab. n. med. Marek Harat na emeryturze nadal będzie leczył pacjentów. Poza tym, m.in., dzielił się będzie swoją ogromną wiedzą ze studentami nowego Wydziału Medycznego PBŚ.
Prof. dr hab. n. med. Marek Harat na emeryturze nadal będzie leczył pacjentów. Poza tym, m.in., dzielił się będzie swoją ogromną wiedzą ze studentami nowego Wydziału Medycznego PBŚ. Filip Kowalkowski/Archiwum PPG
Wybitny bydgoski neurochirurg prof. dr hab. n. med. Marek Harat po ponad 35 latach pracy zawodowej przechodzi na emeryturę. Nadal jednak chce pozostać aktywny i leczyć pacjentów. Będzie też jednym z wykładowców nowego Wydziału Medycznego, który powstaje na Politechnice Bydgoskiej.

Prof. Marek Harat to światowej sławy neurochirurg. Jest autorem licznych publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym. Przeprowadził też wiele nowatorskich operacji i pionierskich zabiegów neurochirurgicznych, związanych, m.in., z leczeniem choroby Parkinsona, zespołu obsesyjno-kompulsywnego, mózgowego porażenia dziecięcego oraz patologicznej otyłości.

Przez lata jego pacjentami było też wielu znanych sportowców, wśród nich jeden z najbardziej znanych i utytułowanych polskich żużlowców Tomasz Gollob.

Prof. Marek Harat nadal będzie operował i służył swoją wiedzą

- Zdecydowałem, że czas przejść na emeryturę. Od września br. nie jestem już kierownikiem Kliniki Neurochirurgii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy, kierowałem nią od 4 maja 1994 roku, czyli 29 lat - mówi prof. Marek Harat. - Jeśli zdrowie i siły pozwolą, nadal będę operował, ale już nie z taką intensywnością, jak to było przed emeryturą. Pozostanę nadal konsultantem klinicznym: w Klinice Neurochirurgii w szpitalu wojskowym i Zakładzie Neuroonkologii i Radiochirurgii w Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Prof. Marek Harat będzie także dzielił się swoją ogromną wiedzą ze studentami PBŚ.

- Od października poprowadzę wykłady na nowym Wydziale Medycznym na Politechnice Bydgoskiej - mówi prof. Marek Harat.

Warto dodać, że wybitny neurochirurg jest promotorem 12 prac doktorskich oraz autorem i współautorem ok. 170 publikacji naukowych w czasopismach lub rozdziałów książek.

- Moi wychowankowie to moja duma. Wielu z nich pracuje w szpitalach w całej Polsce. Aż 7 osób kieruje oddziałami bądź klinikami neurochirurgicznymi. To dla mnie wielki powód do satysfakcji - przyznaje prof. Marek Harat.

Więcej czasu poświęci teraz rodzinie, a w szczególności wnuczkom

Na emeryturze prof. Marek Harat więcej czasu chce też poświęcić na życie rodzinne.

- Mam pięcioro wnuków. Najstarszy wnuk jest już na studiach, jedna wnuczka też, ale pozostałe wnuczki są jeszcze w takim wieku, że chcą spędzać czas z dziadkiem, więc teraz to nam się uda - śmieje się prof. Marek Harat. - Poza tym lubię podróże po świecie, wędrówki po górach i jazdę na rowerze. Tak zamierzam się relaksować.

Lista sukcesów zawodowych prof. Marka Harata jest bardzo długa. Wykonał wiele pionierskich operacji z zakresu neurochirurgii czynnościowej w Polsce. Jest też twórcą współczesnej polskiej psychochirurgii. Uczestniczył w wielu programach badawczych głównie w zakresie neuroonkologii oraz neurochirurgii czynnościowej.

W 2018 r. odznaczony został i nagrodzony tytułem „Promotora Polski” nadanym przez kapitułę godła „Teraz Polska”. W tym samym roku otrzymał też „Medal 100-lecia odzyskania niepodległości” nadany przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Z kolei w 2019 r. dostał „Srebrny Krzyż Zasługi” z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Prof. Marek Harat to ważna postać dla Bydgoszczy. W 2010 roku odsłonił tablicę ze swoim podpisem w Bydgoskiej Alei Autografów na ul. Długiej, a w 2020 r. z okazji powrotu Bydgoszczy do Macierzy przyznano mu tytuł „Bydgoszczanina Stulecia”.

To także pomysłodawca powstania Centrum Mózgu w bydgoskich Młynach Rothera.

- Bardzo chciałbym, aby ten pomysł wszedł w życie, bo taka edukacja społeczeństwa jest bardzo potrzebna - mówi prof. Marek Harat. - Takiego miejsca nie ma nigdzie w Polsce i na świecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Światowej sławy neurochirurg z Bydgoszczy prof. Marek Harat przechodzi na emeryturę - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska