Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępienia. W Polsce cierpi na nią około 200 tys. osób, zazwyczaj po 60. roku życia. Wczesne rozpoznanie choroby pozwala na zapewnienie chorym odpowiedniej opieki i leczenia. To przede wszystkim duże obciążenie dla opiekunów, stąd pomysł kolejnego spotkania dla wszystkich zainteresowanych pomocą osobom na co dzień zmagającym się z niełatwą opieką nad swoimi bliskimi.
Celem obchodów Światowego Dnia Choroby Alzheimera jest zwiększenie świadomości społecznej na temat objawów, diagnozy i metod leczenia choroby, a także wsparcia rodzin i opiekunów osób objętych chorobami otępiennymi.
- Zaprosiliśmy wszystkich, którzy chcą zdobyć wiedzę na temat choroby Alzheimera, zrozumieć jej skutki i znaleźć sposoby wsparcia dla osób cierpiących oraz ich rodzin - mówili organizatorzy wydarzenia z Propsyche.
W ramach wydarzenia wystąpili lekarze specjaliści i psychologowie z wieloletnim doświadczeniem w diagnozowaniu, leczeniu i wspieraniu pacjentów oraz ich rodzin. O mitach i faktach dotyczących diagnostyki i leczenia choroby Alzheimera mówił dr n. med. Robert Kucharski, neurolog i psychogeriatra. Z kolei, jak rozpoznać i zrozumieć pierwsze objawy choroby, opowiadała lek. Katarzyna Łachut, psychiatra, psychogeriatra i psychoterapeuta.
Po przerwie, w czasie której można było porozmawiać w kuluarach, otrzymać materiały poglądowe dotyczące choroby Alzheimera, czy spróbować suplementów diety wspomagających organizm, odbyły się dwa kolejne wystąpienia: o niefarmakologicznych metodach leczenia i profilaktyki chorób otępiennych mówił mgr Łukasz Warchoł, psycholog i psychoterapeuta z Propsyche, zaś o tym, jaki powinien być opiekun osoby chorej na otępienie, mówiła (mgr Lidia Gajda, psycholog, psychoterapeuta Propsyche.
Szczegóły akcji na Dzień Alzheimera – Światowy Dzień Choroby Alzheimera w Bydgoszczy (dzienalzheimera.pl)
