
Data obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa nie jest przypadkowa – patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych. Wiąże się z istotą ich zaburzenia, która polega na tym, że w 21. parze chromosomów osoby z Zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. Dlatego też symbolem akcji są kolorowe skarpetki nie do pary.
Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej Zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z wadą genetyczną oraz integracja z nimi. Taka właśnie dziś odbyła się także w Chełmnie.
- Ze względu na pandemię Covid – 19 wcześniejsza formuła obchodów tego Święta, w zeszłym roku musiała zostać zmieniona. W Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym oraz Stowarzyszeniu Przybij Piątkę w Chełmnie nie zapomnieli o swoich podopiecznych - informuje Ilona Smolińska, nauczyciel ze Specjalnego Ośrodka szkolno-Wychowawczego w Chełmnie. - Przy wsparciu organu nadzorującego, Starostwa Powiatowego w Chełmnie i włodarzy Chełmna, zorganizowano wystawę fotografii na ul. Grudziądzkiej oraz wydrukowano kalendarze z wizerunkiem Osób z Zespołem Downa. Chcieliśmy podtrzymać tą tradycję również w tym roku i oprócz przemarszu przez miasto oraz heppeningu przygotowaliśmy wystawę „Taki sam świat” przedstawiającą pracę, terapię i zabawę uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Chełmnie. Zdjęcia wykonane specjalnie na tą wystawę ukażą się również w kalendarzu wydanym z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Będą one podarunkiem dla społeczności, instytucji oraz przedsiębiorców i będą przypominać o wyjątkowości tego święta przez cały rok.