https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święci pomocni w chorobie - lista. Oto święci, do których wierni Kościoła katolickiego mogą się modlić

(iwo)
Opracowanie:
Oto lista świętych, do których wierzący Kościoła katolickiego mogą się modlić w różnych chorobach. Wykaz świętych patronów Wspomożycieli znajdziesz w naszej galerii na kolejnych slajdach >>>
Oto lista świętych, do których wierzący Kościoła katolickiego mogą się modlić w różnych chorobach. Wykaz świętych patronów Wspomożycieli znajdziesz w naszej galerii na kolejnych slajdach >>> pixabay
Spośród licznych świętych, w poczet Czternastu Świętych Wspomożycieli Kościół katolicki zaliczył tych, których wstawiennictwo u Boga uznał za wyjątkowo skuteczne, szczególnie w wypadku chorób. Oto lista świętych, do których wierzący mogą się modlić w różnych chorobach. Wykaz znajdziesz w naszej galerii niżej.

Spis treści

Kult 14 świętych Wspomożycieli - takie są początki

Kult świętych - jako Wspomożycieli - sięga połowy XV w. i jest związany z objawieniami, których doznał pasterz Hermann Leicht z Bawarii.

Trzykrotnie ukazało mu się na łące Dzieciątko Jezus. W wizji tej Dzieciątko otoczone jest przez czternaścioro innych dzieci w biało-czerwonych szatach z czerwonymi krzyżami w sercach.

Dzieciątko Jezus przedstawiło pasterzowi swoich towarzyszy Czternastu Świętych Wspomożycieli w potrzebie i poprosiło o wybudowanie kościoła im poświęconego w miejscu objawień.

Jezus potwierdził, że wstawiennictwo u Boga Świętych Wspomożycieli jest wyjątkowo skuteczne i polecił modlącym się, aby zawierzali im swoje troski i trudności, potrzeby, a przede wszystkim choroby.

Święci pomocni w chorobie - lista

W zależności od związanych z nimi legend, święci stawali się patronami różnych dziedzin życia, a ich atrybutami bywały przedmioty wykorzystane w zadawanych im torturach i męczeńskiej śmierci.

Oto święci, do których wierni z Kościoła katolickiego mogą się modlić w chorobie. Zobacz w naszej galerii:

Zobacz galerię

Kult Czternastu Świętych Wspomożycieli czy Pomocników był bardzo żywy w Czechach, na Morawach i na Śląsku. W dzisiejszych granicach Polski wiele świadectw tego kultu zachowało się na Ziemi Kłodzkiej.

W niemal każdym kościele zbudowanym lub przebudowanym w czasach baroku na Dolnym i Górnym Śląsku istniał ołtarz lub obraz poświęcony Wspomożycielom. Obecnie jednym z głównych ośrodków kultu jest pocysterski kościół Czternastu Wspomożycieli w Lubawce.

Źródło:
* Joanna Kurbiel, adiunkt w Dziale Sztuki Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska