Spis treści
Kult 14 świętych Wspomożycieli - takie są początki
Kult świętych - jako Wspomożycieli - sięga połowy XV w. i jest związany z objawieniami, których doznał pasterz Hermann Leicht z Bawarii.
Trzykrotnie ukazało mu się na łące Dzieciątko Jezus. W wizji tej Dzieciątko otoczone jest przez czternaścioro innych dzieci w biało-czerwonych szatach z czerwonymi krzyżami w sercach.
Dzieciątko Jezus przedstawiło pasterzowi swoich towarzyszy Czternastu Świętych Wspomożycieli w potrzebie i poprosiło o wybudowanie kościoła im poświęconego w miejscu objawień.
Jezus potwierdził, że wstawiennictwo u Boga Świętych Wspomożycieli jest wyjątkowo skuteczne i polecił modlącym się, aby zawierzali im swoje troski i trudności, potrzeby, a przede wszystkim choroby.
Święci pomocni w chorobie - lista
W zależności od związanych z nimi legend, święci stawali się patronami różnych dziedzin życia, a ich atrybutami bywały przedmioty wykorzystane w zadawanych im torturach i męczeńskiej śmierci.
Zobacz galerię
Kult Czternastu Świętych Wspomożycieli czy Pomocników był bardzo żywy w Czechach, na Morawach i na Śląsku. W dzisiejszych granicach Polski wiele świadectw tego kultu zachowało się na Ziemi Kłodzkiej.
W niemal każdym kościele zbudowanym lub przebudowanym w czasach baroku na Dolnym i Górnym Śląsku istniał ołtarz lub obraz poświęcony Wspomożycielom. Obecnie jednym z głównych ośrodków kultu jest pocysterski kościół Czternastu Wspomożycieli w Lubawce.
Źródło:
* Joanna Kurbiel, adiunkt w Dziale Sztuki Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu
