
JOANNA NOWAK i GAJA NOWAK
6 maja 2014 roku Asia wraz z 22 miesięczną córeczką Gają wyruszyła w podróż do Peru, która zamiast skończyć się po 3 miesiącach, trwała 6 lat i została przerwana dopiero przez pandemię. Przez ten czas, dysponując budżetem 23 PLN/dzień/osobę duet mamy i córki przemierzał niespiesznie świat, korzystając z publicznych środków transportu i zatrzymując się u miejscowych ludzi. O tej niezwykłej drodze przez kontynenty, kraje, religie i kultury – przed siebie i do siebie – Asia i Gaja opowiedzą podczas spotkania w ramach IV Festiwalu podróżników Piąty Ocean.
Joanna Nowak – z wykształcenia fizjoterapeutka, z zamiłowania podróżniczka, fotografka i narciarka. Od 2014 r. nieprzerwanie w podróży z córką Gają. Jej blog fotograficzny somosdos.pl w 2015 r. zdobył 1 miejsce w konkursie „Blog Roku” w kategorii: podróże.

ARKADIUSZ PODNIESIŃSKI
Zapraszamy na opowieść Arkadiusza Podniesińskiego, który wyruszył do japońskiej Fukushimy w celu udokumentowania ogromu katastrofy atomowej, jaka miała tam miejsce. Autor chciał ukazać zmiany środowiska naturalnego spowodowane promieniowaniem, przedstawić historie ewakuowanych mieszkańców, a także zestawić je z sytuacją, która miała miejsce wcześniej w Czarnobylu, który odwiedził i fotografował w 2008 roku.
Arkadiusz Podniesiński (ur. 1972) – polski fotoreporter, filmowiec i podróżnik, absolwent Oxford Brookes University w Wielkiej Brytanii. Od 2008 roku nieprzerwanie dokumentuje skutki katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu, a od 2015 roku w Fukushimie, gdzie skupia swoją uwagę na wciąż istniejących problemach z radioaktywnym skażeniem środowiska oraz postępującej dezintegracji opuszczonych miast i budynków, a także ukazuje tragedię setek tysięcy ewakuowanych mieszkańców – cichych ofiar nuklearnej katastrofy. Autor dwóch części filmu dokumentalnego pt. „Alone in the Zone” (2011, 2013) i albumu fotograficznego HALF-LIFE: od Czarnobyla do Fukushimy (2018) oraz licznych artykułów i zdjęć publikowanych w prasie krajowej i zagranicznej, m.in. Nature, Der Spiegel, Daily Mail, The Telegraph, Stern, Days Japan i Greenpeace Magazine.

Spotkanie z podróżnikiem to jak podróż sama w sobie. Nie zobaczymy się na żywo, nie podamy sobie ręki, ale herbatę, czy kakao możemy wypić wspólnie. A przede wszystkim posłuchać ich opowieści.