MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świeckie szkoły chcą wprowadzić nowe, atrakcyjne kierunki

(bart)
Szkoły, które nie dostosują się do spodziewanych zmian, znikną. Nie powstrzyma tego żaden protest.
Szkoły, które nie dostosują się do spodziewanych zmian, znikną. Nie powstrzyma tego żaden protest. Andrzej Bartniak
Bój będzie się toczyć o uczniów. Szkoły, które nie dostosują się do spodziewanych zmian, znikną. Nie powstrzyma tego żaden protest.

Nie zamierzamy likwidować żadnej szkoły - zapowiedziała podczas środowej sesji Rady Powiatu starosta Marzena Kempińska. - Gdyby się jednak okazało, że oferta którejś z placówek jest na tyle nieatrakcyjna, że młodzież z niej nie będzie chciała korzystać, jesteśmy przygotowani na to, aby rozpocząć wygaszanie.

O tym, że taki scenariusz jest możliwy, miały przekonać dane statystycznie. To sygnał dla dyrektorów placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest powiat. Analiza dotycząca zmian demograficznych do roku 2035 wyraźnie wskazywała, że liczba mieszkańców powiatu powoli maleje. Z jednej strony będzie się rodzić coraz mniej dzieci, z drugiej zacznie wzrastać odsetek emerytów. Czy ten niekorzystny trend jest możliwy do odwrócenia? Na pewno tak, tyle że w obecnej sytuacji gospodarczej i politycznej trudno wierzyć, że możliwy jest ruch, który na dłużej zachęci Polki do rodzenia. Podwyższenie becikowego nawet do 5 tys. zł nie przyniesie trwałego efektu. Procesy demograficzne zachodzą powoli i brak stosownych działań, zanim jeszcze ich skutki staną się odczuwalne, mogą prowadzić do poważnych i często nieodwracalnych konsekwencji.

Zawody z przyszłością

Właśnie dlatego dyrektorzy szkół zostali zobligowani do tego, aby opracować plany mające uczynić ofertę ich szkół bardziej interesującąM/b>. Po to, aby ograniczyć m.in. emigrację oświatową do Bydgoszczy i Grudziądza. Wiele pomysłów, które zostaną wdrożone już w przyszłym roku szkolnym, przedstawiono podczas środowej sesji.
W I LO, zamierzające w dalszym ciągu jak najlepiej przygotowywać do podjęcia studiów, rozważa się utworzenie klas przygotowujących do medycyny oraz kierunków politechnicznych. Zacieśniany ma być też kontakt z uczelniami wyższymi, które de facto są w takiej samej sytuacji, jak szkoły średnie.
Przeczytaj także: [
Bydgoszcz: 8 mln zł rocznie kosztują urlopy zdrowotne nauczycieli](https://gratka.pl/regiopraca/portal/rynek-pracy/miejsca-pracy/bydgoszcz-8-mln-zl-rocznie-kosztuja-urlopy-zdrowotne-nauczycieli)
Na odbudowanie pozycji II LO ma też nadzieję Adam Kufel, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w [
Świeciu](http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/section?Category=INNEMIASTA12). W tym roku udało się utworzyć tam tylko jedną 24-osobową klasę. Szansą na lepszy nabór ma być uruchomienie technikum farmaceutycznego. Jednocześnie placówka zamierza umacniać pozycję, jako szkoła policealna, kształcąca ratowników medycznych.
Najważniejszych swoich zamiarów nie ujawniła za to Ewa Joachimiak, dyrektora ZSP. Dlaczego? Zrobiła to w obawie przed konkurencją. Zdradziła tylko, że chodzi o dwa nowe zawody. Szerzej za to mówiła o szansach, jakie daje szkole prowadzenie kursów kwalifikacyjnych.
Te ostatnie są też pomysłem na przyszłość Eleonory Lewandowskiej, kierującej ZSP w Nowem.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!**

Czytaj e-wydanie »

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska