MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie-uchodźcy z Ukrainy w szkołach w Kujawsko-Pomorskiem. Jakie mają wsparcie?

Małgorzata Pieczyńska
W Szkole Podstawowej nr 37 przy ul. Gdańskiej w Bydgoszczy od września funkcjonują dwa oddziały przygotowawcze dla uczniów-uchodźców z Ukrainy. Jeden jest dla dzieci z klas I-III, drugi dla klas IV-VI.
W Szkole Podstawowej nr 37 przy ul. Gdańskiej w Bydgoszczy od września funkcjonują dwa oddziały przygotowawcze dla uczniów-uchodźców z Ukrainy. Jeden jest dla dzieci z klas I-III, drugi dla klas IV-VI. Tomasz Czachorowski
Pomoc asystenta międzykulturowego, psychologa, pedagoga, a także możliwość dodatkowej bezpłatnej nauki języka polskiego - na takie wsparcie i nie tylko mogą liczyć uczniowie-uchodźcy z Ukrainy w szkołach w województwie kujawsko-pomorskim.

Od września wprowadzony został obowiązek szkolny dla uczniów z Ukrainy, którzy po wybuchu wojny w tym kraju, znaleźli schronienie w Polsce. Obowiązek ten został powiązany z wypłatą świadczeń 800 plus oraz "Dobry start" (wypłata świadczenia będzie możliwa po roku pobierania nauki w polskiej szkole - przyp. red.).

Według danych z raportu w bazie Systemu Informacji Oświatowej na dzień 22 sierpnia br., w szkołach naszego województwa uczyło się 7026 uczniów z Ukrainy i dzieci w wieku przedszkolnym z tego kraju. Sprawdziliśmy, ilu nowych uczniów ukraińskich trafiło od września do szkół w regionie?

- Na razie mamy szacunkowe dane - mówi Anna Kiestrzyn, dyrektor Wydziału Edukacji Przedszkolnej i Podstawowej w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. - Ze wstępnych informacji pozyskanych od dyrektorów na początku września wynika, że ta liczba wyniesie 1862 osoby. Do końca miesiąca powinniśmy mieć już dokładne dane, bo do tego czasu dyrektorzy szkół zobowiązani są wprowadzić je do systemu.

Pomoc asystenta międzykulturowego, dostęp do szerokiej oferty zajęć i nie tylko

Z informacji zebranych od placówek (stan na 4 września br.) w Bydgoszczy do szkół i przedszkoli publicznych prowadzonych przez ratusz uczęszcza 2411 uczniów-uchodźców z Ukrainy, w tym przyjętych dopiero w tym roku szkolnym: 689 do szkół i 99 do przedszkoli.

W niektórych bydgoskich szkołach działają też oddziały przygotowawcze dla uczniów-uchodźców z Ukrainy.

- Aktualnie funkcjonują trzy takie oddziały. Dwa z nich dla klas I-III oraz klas IV-VI są w SP nr 37. Z kolei dla uczniów szkół ponadpodstawowych taki oddział powstał w VIII LO - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to będą uruchamiane kolejne oddziały przygotowawcze: dla klas I-III w SP nr 47 oraz dla klas VII-VIII w SP nr 32.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami uczniowie z Ukrainy przyjmowani do szkół, którzy nie znają polskiego, mają prawo do dodatkowych zajęć języka polskiego w wymiarze 4 godzin tygodniowo przez okres nie dłuższy niż 36 miesięcy, a w razie potrzeby mogą korzystać także z dodatkowych zajęć wyrównawczych przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Ponadto, tak jak pozostali uczniowie, w razie potrzeby uzyskają pomoc psychologiczno-pedagogiczną nauczycieli specjalistów, czyli psychologa, pedagoga oraz pedagoga specjalnego.

Dyrektorzy szkół, w których uczy się ponad 30 uchodźców z Ukrainy oraz dyrektorzy przedszkoli, w których opieką objętych jest ponad 20 dzieci uchodźców z Ukrainy, mogą podjąć decyzję o zatrudnieniu asystenta międzykulturowego, który będzie dodatkowo wspierał dzieci z Ukrainy i ich rodziców/opiekunów prawnych w kontaktach ze szkołą. Ponadto w Bydgoszczy asystent międzykulturowy będzie wspierał odrębnie uczniów w każdym oddziale przygotowawczym.

- Od września zatrudniłem dwóch asystentów międzykulturowych - mówi Marek Dobucki, dyrektor SP nr 37 w Bydgoszczy. - Aktualnie w oddziale przygotowawczym w klasach I-III mamy w naszej szkole 21 dzieci z Ukrainy, w klasach IV-VI uczą się 22 osoby. Wszystkie dzieci dobrze się u nas zaaklimatyzowały. Duża w tym zasługa naszych nauczycieli. W razie potrzeby jesteśmy też w kontakcie z poradnią psychologiczno-pedagogiczną. Dzieci z Ukrainy, tak jak inni uczniowie naszej szkoły, mogą korzystać także np. z zajęć logopedycznych, wyrównawczych, korekcyjno-kompensacyjnych.

Warto dodać, że Miasto Bydgoszcz wystąpiło do UNICEF Polska z wnioskiem o przekazanie pomocy rzeczowej - plecaków i artykułów papierniczych. W przypadku ich otrzymania zostaną one przekazane uczniom-uchodźcom z Ukrainy.

Jak informuje Marta Stachowiak, w Bydgoszczy uczniowie z Ukrainy, podobnie jak pozostali, mogą korzystać także z oferty zajęć stałych, okazjonalnych i okresowych młodzieżowych domów kultury i Pałacu Młodzieży, a w razie potrzeby również ze wsparcia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych nr 1 i 2.

Są miasta, w których nie było potrzeby tworzenia w szkołach oddziałów przygotowawczych

W Toruniu, według ostatniego raportu z 26 sierpnia br., w placówkach oświatowych prowadzonych przez Miasto jest 1085 uczniów z Ukrainy.

- Dyrektorzy szkół nie zgłaszali potrzeb w zakresie utworzenia oddziałów przygotowawczych dla uczniów-uchodźców - informuje Marcin Centkowski z Urzędu Miasta Torunia. - W razie pojawienia się potrzeb ze strony dzieci i młodzieży zostaną podjęte odpowiednie kroki w celu ich zaspokojenia, zarówno w zakresie zatrudniania asystentów międzykulturowych, jak i uruchomienia innych form wsparcia.

Od września do grudziądzkich szkół, których organem prowadzącym jest ratusz, trafiło z kolei 270 uczniów-uchodźców z Ukrainy.

- W szkołach w Grudziądzu nie posiadamy oddziałów przygotowawczych dla uczniów-uchodźców z Ukrainy, dołączyli oni do klas, w których uczą się polscy uczniowie - mówi Karol Piernicki, rzecznik prezydenta Grudziądza. - Uczniowie-uchodźcy w grudziądzkich szkołach zgodnie z przepisami Prawa oświatowego mogą liczyć na wsparcie takie jak, m.in.,: dodatkowa nauka języka polskiego, stypendia szkolne, zasiłek szkolny, a także pomoc psychologiczno-pedagogiczna.

Jak informuje Wydział Edukacji, Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Włocławka, od nowego roku szkolnego 2024/2025 do szkół i przedszkoli prowadzonych przez Gminę Miasto Włocławek przybyło 71 uczniów z Ukrainy. W szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Gminę Miasto Włocławek także nie było potrzeby tworzenia oddziałów przygotowawczych. Oczywiście, uczniowie-uchodźcy, którzy trafili do włocławskich placówek, mogą liczyć na szerokie wsparcie zgodnie z przepisami prawnymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska