Wieś Małocin słynęła kiedyś z hodowli owiec. Sięgnięto do tej tradycji szukając nazwy dla świetlicy wiejskiej. Ostatecznie otwarta we wsi kilka dni temu świetlica nosi miano: Centrum Tradycji Sołectwa "Owcze runo".
Jest gdzie się bawić i gdzie gotować
Obiekt ma około 150 metrów kw. powierzchni. Jest tu duża sala na spotkania mieszkańców, zaplecze kuchenne i toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Koszt budowy zamknął się kwotą 477 tys. zł.
Budowę takiej samej świetlicy zakończono latem w Chrząstowie koło Nakła. Nie jest jeszcze czynna. - Brakuje wyposażenia. Czekamy na meble m.in. do kuchni, bo wszystko będzie nowe - powiedział nam wczoraj sołtys Chrząstowa Antoni Domek. Przyznaje, że mieszkańcy już się pytają kiedy wreszcie będą mogli w świetlicy się bawić. Urządzić np. wesele czy też wynająć salę na uroczystość rodzinną. Na razie ustalono wstępny termin otwarcia obiektu. Tuż przed wyborami - 7 listopada.
Ale nowych świetlic w gminie Nakło więcej. Powstały także w Michalinie, Trzeciewnicy, Gumnowicach.
Gmina Mrocza nie jest gorsza
W budowę świetlic wiejskich inwestują też gminy Kcynia i Mrocza. W tej ostatniej uroczyście otwarta zostanie w najbliższy weekend świetlica w Krukówku, która funkcjonować ma jako Centrum Turystyki Rowerowej.
Oddanie obiektu do użytku poprzedzi rajd rowerowy. Trwają zapisy. Trasa wycieczki wiedzie z Mroczy przez Ostrowo do Krukówka. Zbiórka chętnych w sobotę na stadionie miejskim w Mroczy. Start o godz. 15. Rowerzyści dotrzeć powinni do Krukówka przed godz. 16. Wtedy otwarte zostanie centrum. Po części oficjalnej będzie można potańczyć. Zabawę poprowadzi Robert Szczepaniak. W programie także pokazy policyjne i znakowanie rowerów.
Krukówko leży na ciekawym szlaku rowerowym biegnącym z Nakła przez powiat nakielski. Teraz rowerzyści mają tu bazę, będą mogli częściej zapuszczać się w ten teren. Skorzystają?
Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców