Świetna runda Pomorzanina Toruń. Na koniec 5:0

Torunianie mogą sobie gratulować, jesienią przegrali jedynie na wyjeździe z Grunwaldem Poznań. Sławomir Kowalski
Pomorzanin zakończył rundę jesienną pewną wygraną 5:0 nad Ósemką Tarnowskie Góry. Było to ósme zwycięstwo torunian w rozgrywkach i ich pierwszy mecz bez straty gola.

Ósemka Tarnowskie Góry – Pomorzanin Toruń 0:5 (0:3)
Bramki: 0:1 Kalinczuk (12), 0:2 Raciniewski (21), 0:3 Mich. Makowski (28 krótki róg), 0:4 Stretowicz (65), 0:5 Stretowicz (67)

Pomorzanin: Śliwiński – Kowalski, Mich. Makowski, Mondrzejewski, Rutkowski, Mazurkiewicz, Raciniewski, Zieliński, Stretowicz, Kalinczuk, Kurniewicz oraz Szrejter, Bożyk.

Wprawdzie już w pierwszej minucie torunianie wywalczyli krótki róg – strzał Michała Makowskiego zablokowali obrońcy gospodarzy – ale nie zmieniło to faktu, że przez długi czas nie mogli znaleźć właściwego rytmu gry. Na pewno wpływ na taki obrót spraw miało nierówne boisko, nieustannie padający deszcz i przenikliwe zimno.

Laskarze Ósemki nie mieli zamiaru poddać się bez walki, nie ograniczali się jedynie do obrony, tylko od początku grali bardzo ambitnie. I mieli swoje okazje do pokonania Michała Śliwińskiego. W ósmej minucie golkiper Pomorzanina obronił uderzenie z krótkiego rogu Marcina Matuszczyka, w 22 minucie nie musiał interweniować bo piłka po strzale z bekhendu Kamila Pielewskiego poszybowała nad poprzeczką, zaś w 26 minucie znów był lepszy przy krótkim rogu – tym razem egzekwowanym przez Przemysława Gołębiowskiego.

Między pierwszą a kolejnymi okazjami gospodarzy swe sytuacje mieli torunianie. Wykorzystali dwie z nich. Na 1:0 z najbliższej odległości trafił Witalij Kalinczuk, który wykorzystał długie podanie ze środka pola. Na 2:0 podwyższył Michał Raciniewski, który indywidualną akcją po rzucie wolnym przedarł się w półkole rywali i uderzeniem z pełnego zamachu nie dał szans Arkadiuszowi Zychowi. Potem wspomniane dwie okazje mieli laskarze z Tarnowskich Gór, a w 28 minucie Michał Makowski skutecznie pchnął z krótkiego rogu i goście wygrywali już 3:0.

Początek drugiej połowy należał do ambitnych gospodarzy. Zimnej krwi i większej precyzji zabrakło im w 37 minucie, gdy - w jednej akcji - najpierw dwukrotnie na przeszkodzie stanął Śliwiński, a gdy po zagraniu Piotra Kojdy piłka odbiła się od słupka i zmierzała do siatki tuż sprzed linii bramkowej wybił ją Damian Mondrzejewski. To była najdogodniejsza okazja Ósemki w całym meczu. A potem im dłużej trwało to spotkanie, przewaga Pomorzanina robiła się coraz wyraźniejsza. Problem torunian polegał jednak na tym, że swe ataki przeprowadzali w sposób zbyt kombinacyjny i wielokrotnie, zamiast decydować się na strzał, odgrywali piłkę partnerom.

W końcówce przyjezdni znaleźli sposób na pokonanie golkipera z Tarnowskich Gór. Stało się to dwukrotnie w bardzo krótkim odstępie czasu i po bardzo podobnych akcjach. W obu przypadkach torunianie przechwytywali piłkę na swojej połowie, ruszali do kontry, a podania Artura Mazurkiewicza na gole zamieniał Wołodymir Stretowicz. Za pierwszym razem Mazurkiewicz dogrywał z prawego skrzydła, za drugim z lewej strony.

- Mimo kiepskiej pogody i jakości boiska przywozimy do Torunia trzy punkty – podsumował trener Piotr Żółtowski. - Cieszy zwycięstwo i to, że ciężka runda jesienna dobiegła końca. Najważniejsze, że wracamy z Tarnowskich Gór bez urazów. Na ma większego sensu na głębszą analizę ostatniego spotkania, bo naprawdę toczyło się ono w anormalnych warunkach i w wielu sytuacjach rządził przypadek.