Co roku 11 listopada województwo kujawsko-pomorskie stawia na promocję gęsiny. Tak będzie i w 2018 roku. Festiwal z gęsiną w roli głównej 2 dni potrwa w Przysieku, w niedzielę w Minikowie.

„Święcie Gęsi na Krajnie” organizuje Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. W niedzielę 11 listopada warto pojawić się w Minikowie k. Nakła w godz. 10-17:00.

„Przed dziewięciu laty, 11 listopada ogłoszono w Polsce dniem polskiej gęsi owsianej i rozpoczęto akcję promocyjną gęsiny oraz uświadamiania konsumentów w zakresie walorów mięsa gęsiego. Doskonale w tą akcję wpisał się nasz Ośrodek, który na tereny wystawowe tradycyjnie co roku zaprasza wystawców i zwiedzających do uczestnictwa w Święcie Gęsi na Krajnie", podkreśla KPODR.

Co znajdziemy w Przysieku 11 listopada 2018?

Święto Gęsi rozrasta się. W ubiegłorocznej edycji uczestniczyło 92 wystawców i ok. 2 tys. osób. Minikowo proponuje sprzedaż produktów z gęsiny, degustację potraw przyrządzanych przez szefów kuchni np. pasztety, okrasy, półgęski, smalec i wiele innych „gęsich” smakołyków. Będzie targ wiejski produktów ekologicznych i lokalnych, stoiska twórców ludowych, gospodarstw pasiecznych oraz promocja wieprzowiny kujawsko-pomorskiej (sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego). Nie zabraknie pokazu żywych gęsi.

W Przysieku gęś przyrządzi Robert Makłowicz

Do podtoruńskiej miejscowości można wybrać się zarówno w sobotę, jak i niedzielę (10-11 listopada 2018). W programie kiermasz produktów z gęsiny oraz innych regionalnych smakołyków. "Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci i dorosłych. Motywem przewodnim tegorocznego spotkania będzie stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości", zapowiada Urząd Marszałkowski w Toruniu. Tradycyjnie będą pokazy kulinarne, wśród kucharzy znajdzie się znany z programów telewizyjnych Robert Makłowicz.

Festiwal w Przysieku to tylko jeden z elementów szerszej akcji promocyjnej „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina 2018”. Do 26 października pary mogą zgłaszać zdjęcia z przyrządzania gęsiny. 9 listopada odbędą się warsztaty kulinarne z Robertem Makłowiczem, wznowiona zostanie również książka „Stary sposób na gęś”. Od 10 listopada do 10 grudnia restauracje mogą wziąć udział w akcji Czas na gęsinę.

Program prezentacji kulinarnych podczas KUJAWSKO-POMORSKIEGO FESTIWALU GĘSINY w Przysieku:

10 listopada
11:00 Katarzyna Meller
12:30 Robert Makłowicz
14:00 Robert Makłowicz
15:30 Robert Makłowicz

11 listopada
11:00 Teo Vafidis
12:15 Teo Vafidis
13:30 Giancarlo Russo
15:00 Giancarlo Russo

10 listopada zaplanowano też rodzinne świętowanie w Rypinie „Na św. Marcina najlepsza gęsina z Rypina”