Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto niepodległości w regionie. Jak je spędzić? Sprawdź!

(bn),(JPL)
Obchody Święta Niepodległości
Obchody Święta Niepodległości Archiwum
W nastroju patriotycznym i rodzinnym przebiegać będą obchody Narodowego Święta Niepodległości w regionie.

INOWROCŁAW

11 listopada ok. godz. 12 pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich odbędzie się uroczystość patriotyczna. Poprzedzi ją msza św. w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona o godz. 10.30 w kościele pw. Zwiastowania NMP.

Druga części świątecznych obchodów zaplanowano w Hali Widowiskowo-Sportowej przy al. Niepodległości. Tam, w godz. 15-18.30, odbywać się będzie festyn rodzinny pt. "Z gęsiną w tle". W programie m.in. degustacja gęsiny i wyrobów z gęsi, rogali kujawskich, miodów, nalewek oraz turystycznych przysmaków, koncert cygańskiej grupy Dziani, rodzinne koło fortuny, pokazy, konkursy, warsztaty z etnografem itp.

Kolejny punkt obchodów to koncert w kościele pw. św. Królowej Jadwigi na os. Rąbin, który rozpocznie się o godz. 19. Wystąpi wirtuoz skrzypiec Konstanty Andrzej Kulka z towarzyszeniem Inowrocławskiej Orkiestry Kameralnej "Pro Arte". W programie: "Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego.

W ramach świątecznych obchodów w piątek, 8 bm., o godz. 17 w Teatrze Miejskim wysłuchamy koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu w wykonaniu Zespołu Wokalnego "Pro Arte" pod dyr. Anny Drogowskiej. W programie także wspólne śpiewanie znanych pieśni polskich.
Wstęp na festyn rodzinny w hali i koncerty jest wolny.

SĘPÓLNO

Marsz Niepodległości na Krajnie
SĘPÓLNO Trwają przygotowania do święta 11 listopada. Będą spotkania z historią i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
11 listopada o godz. 9.30 Przemarsz Niepodległości pod Pomnik Walki i Męczeństwa wraz z grupa rekonstrukcyjna.

O godz. 10 msza w intencji ojczyzny, a o godz. 11 "Jesteśmy równi, choć różni. Każdy ma prawo być patriotą", czyli spotkanie z historią i patriotyzmem w tle.
Nie zabraknie akcji społecznej "Kto ty jesteś?" oraz wspólnego śpiewania pieśni zespołem Teatru Muzycznego "Hals" z Gdańska, na które organizatorzy zapraszają o godzinie. 12.
Imprezy z okazji Święta Niepodległosci odbywać się będą na pl. Wolności.
Organizatorzy serdecznie zapraszają.

BYDGOSZCZ

Sporo do zaproponowania ma Miejskie Centrum Kultury. Już 10 listopada w południe spod MCK wyruszy specjalny biało-czerwony przejazd rowerowy.

- Wspólnie z Bydgoską Masą Krytyczną organizujemy dla wszystkich aktywnych bydgoszczan przejazd ulicami naszego miasta - mówią organizatorzy. - Rozpoczynamy na Marcinkowskiego i następnie przejeżdżamy Obrońców Bydgoszczy, Warmińskiego, Dworcową, Sienkiewicza, Lipową, okrążamy plac Piastowski, wracamy pod MCK i stąd jedziemy pod Dom Mody Drukarnia - tam kończymy przejazd.
Wśród uczestników przejazdu mile widziane stroje nawiązujące do Święta Niepodległości. Dwie godziny później w sali kinowej MCK rozpocznie się występ Zespołu Pieśni i Tańca "Płomienie" dla seniorów.

O godz. 16 zaś w kinie Orzeł rozpocznie się pokaz filmu "Rok 1863" z 1922 roku, który był pierwszą ekranizacją książki "Wierna rzeka" Stefana Żeromskiego. O godz. 17 w pałacu w Ostromecku pojawi się prof. Janusz Kutta, historyk, który, przy okazji przypadającej następnego dnia rocznicy odzyskania niepodległości, przypomni tamte wydarzenia.

Następnego dnia kino Orzeł o godz. 13 pokaże "Pana Tadeusza" z 1928 roku. A o 15.30 najnowszy film o Powstaniu Warszawskim "Był sobie dzieciak" Leszka Wosiewicza. Dla tych, którzy ponad film stawiają muzykę zapraszamy o godz. 16 do Pałacu Nowego w Ostromecku na VI Śpiewnik Domowy - W kręgu tradycji szlacheckiej i ułańskiej.

Zobacz też: Święto Niepodległości 2013 w Bydgoszczy: program [11 listopada]

- Jak każdego roku, w Święto Niepodległości, zapraszamy na spotkanie z polską pieśnią. Sięgniemy do dawnej i nowej skarbnicy pieśni narodowej - zachęcają organizatorzy. - Usłyszeć będzie można polskie pieśni patriotyczne z różnych okresów historycznych. W koncercie udział wezmą dzieci z Zespołu Szkół w Ostromecku i Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy pod kierownictwem Anny Grzybek - oraz Krystyna Piórczyk i Dorota Lewandowska. Gościem specjalnym będzie Leonard Luther.

Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego zaprasza w swoje progi 10 listopada. W spichrzach przy ul. Grodzkiej od godz. 11 będzie trwało spotkanie "Jaki znak Twój? Orzeł biały." W programie między innymi "Mali patrioci" - rodzinne warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6-12, na które obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerami tel. 52 58 59 910 lub 52 58 59 914.

Na chętnych będą również czekały: interaktywna prezentacja uzbrojenia oraz umundurowania polskich jednostek wojskowych do 1945 roku oraz oprowadzanie po historycznej wystawie stałej "Od Starego Rynku do Placu Wolności".

Coś ciekawego przygotowało również Muzeum Mydła i Historii Brudu przy ul. Długiej. Na chętne rodziny 5+ czeka darmowe wejście do muzeum. Dla wszystkich zwiedzających natomiast będzie darmowa kawa zbożowa w akompaniamencie muzyki lat 20. oraz darmowe zwiedzanie międzywojennej Bydgoszczy od godz. 11.

Wstęp na wszystkie opisane wydarzenia jest bezpłatny.
Przypominamy również o śpiewaniu patriotycznych pieśni w autobusach i tramwajach w piątek i sobotę. Ponadto dużo atrakcji przygotowuje także ByLOT i Hotel pod Orłem, ale o tym więcej w piątkowej "Pomorskiej".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska