Jutro, 11 listopada, oddamy hołd tym wszystkim, dzięki którym Polacy mogli znów cieszyć się wolnością.
Ania Wojciechowska z Puszczy, choć uczy się dopiero w piątej klasie, wie o historii Polski bardzo dużo. - W XVIII wieku silna niegdyś Rzeczpospolita zaczęła się chylić ku upadkowi, co doprowadziło do tego, że Polska została podzielona między trzy państwa: Prusy, Rosję i Austrię - pisze Ania. - 11 listopada jest najważniejszym świętem narodowym. Wiąże się z odzyskaniem w 1918 roku niepodległości po 123 latach zaborów.
Dzień 11 listopada ustanowiono Narodowym Świętem Niepodległości w 1937 roku. Zniknęło ono z kalendarza po II wojnie światowej, bo zlikwidowały je władze PRL-u.
Święto Niepodległości przywrócono w 1989 roku i od tego czasu uroczyścieje obchodzimy. Jarek Kotwasiński z miejscowości Chełmce tak pisze o Święcie Niepodległości: - W ten dzień chodzimy się modlić za nieznanych żołnierzy, którzy oddali życie za Polskę.
O jutrzejszym święcie rozmawiali już na lekcjach uczniowie klasy III a Szkoły Podstawowej nr 20 we Włocławku. Wojtek Drabik opowiada: - W roku 1914 rozpoczęła się I wojna światowa. Zginęło bardzo dużo ludzi. 11 XI 1918 roku skończyła się. Ponad 100 lat nie było Polski na mapie świata. Dzięki Józefowi Piłsudskiemu Polska odrodziła się. Dziękujemy mu za to bardzo.
Natomiast Karolina Pietruszewska z klasy III a ze Szkoły Podstawowej nr 19 we Włocławku napisała wiersz o Polsce, który kończy się następującymi słowami: Gdy już wszystkie zwiedzisz świata strony:/ góry, morza i doliny,/ to sam powiesz, że nad Polskę/ nie ma piękniejszej krainy!
Drodzy Czytelnicy "Bajbusa" : pamiętajcie zawsze o swojej Ojczyźnie, gdziekolwiek będziecie.