W tym roku obchody Narodowego Święta Niepodległości zorganizowano przy pomniku Katyńskim, znajdującym się przy ul. 700-lecia w Żninie, ponieważ na ul. Kościuszki, przy której znajduje się Pomnik Walk i Męczeństwa, gdzie zwykle organizowano to wydarzenie, jest przebudowywana.
Uroczystości (11.11.2024) rozpoczęły się od mszy świętej w 106. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę w kościele św. Floriana. Mszy przewodniczył ks. prałat Tadeusz Nowak, proboszcz żnińskiej fary. Po mszy wszyscy przeszli na teren przy ul. 700-lecia, przy pomniku Katyńskim. Żnińscy harcerze z Hufca ZHP Pałuki nieśli flagę Polski, a oprawą muzyczną zajęła się Żnińska Orkiestra Dęta, śpiewali panowie z Chóru Moniuszko. Wartę przy pomniku pełnili uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Technicznych w Żninie. Byli także młodzi strażacy z OSP Żnin. Na uroczystości przyjechali także motocykliści z Pałuckiego Towarzystwa Motocyklowego "Czaple".
W przemówieniach nie zabrakło przypomnienia wydarzeń z listopada 1918 roku, kiery to Polska odzyskała Niepodległość po 123 latach zaborów, ale także do tego, że mieszkańcy Żnina i powiatu żnińskiego musieli do stycznia 1919 roku czekać na upragnioną wolność. Były także odniesienia do czasów współczesnych.
Narodowe Święto Niepodległości Żninie. Więcej zdjęć:
- O tym nam nie wolno zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, że najważniejsze jest jej umacnianie, pielęgnowanie, że w życiu codziennym, w codziennej pracy czy służbie najważniejsza jest ta wiara w Rzeczpospolitą. Najważniejsze jest oddanie sprawie Ojczyzny, sprawie Narodu, sprawie każdego współobywatela. To jest ponad wszystkim. Ponad wszystkimi podziałami, ponad wszelkimi sporami, kłótniami, a każdy spór choćby nawet najbardziej zdecydowany musi być sporem, który biegnie ku dialogowi i ku szukaniu płaszczyzny porozumienia. Bo tylko w ten sposób będziemy w stanie budować najsilniejsze podwaliny naszego państwa, ale też naszej lokalnej społeczności: naszej gminy naszego powiatu i naszego województwa. Podwaliny takie, których nie da się już złamać, takie, których nigdy nie uda się usunąć, których nigdy nie uda się zburzyć, a tym samym znów wymazać nas z mapy Europy - powiedział Łukasz Kwiatkowski, burmistrz Żnina.
Głos zabrał także Dariusz Skalski, nauczyciel historii oraz Rady Rady Miejskiej w Żninie.
- Młodzież, dzieci pytają nas często w jaki sposób dziś trzeba okazać miłość do Ojczyzny. My odpowiadamy im, że poprzez pamięć, którą wyrażamy chociażby udziałem w dzisiejszej uroczystości. Miłość do Ojczyzny to także nauka, praca i wzajemny szacunek. Każdy ma prawo do własnego zdania, poglądów opinii, ale łączyć nas wszystkich powinno dobro naszej Małej Ojczyzny, rozwój naszej gminy i dobro jej mieszkańców - powiedział.
Małgorzata Dolińska z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Żninie zaprezentowała swój wiersz pt. "11 listopada".
Na koniec rozdano uczestnikom uroczystości rogale świętomarcińskie i wręczono nagrody uczestnikom tegorocznego Biegu Niepodległości.
Więcej o Biegu Niepodległości 2024 w Żninie:
- Narodowe Święto Niepodległości 2023 w Żninie. Obchody przy Pomniku Walki i Męczeństwa
- Narodowe Święto Niepodległości 2022 w Żninie [zdjęcia]
- Narodowe Święto Niepodległości 2021. Uroczystości w Żninie
- Maszerowali i biegli dla Niepodległej [zdjęcia, wideo]
- Narodowe Święto Niepodległości 2019 w Żninie: uroczystości przy pomniku Walk i Męczeństwa [zdjęcia, wideo]
- Święto Niepodległości 2018 w Żninie: polonez na rynku [zdjęcia]
