Żnin. Imienny żnińskiej Trójki.
Cieszmy się z wolności
Obchody rozpoczęły się mszą w kościele pod wezwaniem św. Marcina w Żninie. Po mszy kilka słów do uczestników uroczystości powiedział Franciszek Szafrański, prezes żnińskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Między innymi opowiedział o drodze do wolności po 123 latach zaborów, a także o tym w jaki sposób dziś traktujemy świętowanie narodowych uroczystości i jak traktujemy narodowe i religijne symbole.
- Musimy cieszyć się, że dziś mamy wolność, ale musi być w nas między innymi kultura i jedność - mówił do zebranych Franciszek Szafrański.
Nowy spektakl
Po mszy, uczestnicy przeszli do budynek szkoły, gdzie pod tablicą upamiętniającą nadanie imienia szkole dwie delegacje złożyły kwiaty. Byli to reprezentanci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz społeczności szkolnej. W tym samym czasie delegacja z "Trójki" złożyła kwiaty na grobie zmarłego niedawno ks. prałata Jana Lewandowskiego, wieloletniego proboszcza parafii św. Marcina oraz inicjatora nadania imienia Armii Krajowej żnińskiej "Trójce".
Warto wspomnieć, że żnińska szkoła jako pierwsza w kraju otrzymała imię Armii Krajowej. W przyszłym roku minie ćwierć wieku od tamtej chwili.
W sali kameralnej, jak co roku, zaproszeni goście obejrzeli przedstawienie zespołu "Szast Prast". Tegoroczny, premierowy i patriotyczny spektakl, wyreżyserowany przez Joannę Lisiecką nosił tytuł "Czarna sukienka".
We wtorek uczniowie i przyjaciele "Trójki" wzięli udział w rajdzie rowerowym, który wiódł przez żniński szlak niepodległości.