https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Święto Niepodległości - obchody w Kamieniu Krajeńskim z odsłonięciem Kamienia Pamięci i Wdzięczności

Sandra Szymańska
Narodowe Święto Niepodległości uroczyście obchodzono w Kamieniu Krajeńskim (11.11.2024).
Narodowe Święto Niepodległości uroczyście obchodzono w Kamieniu Krajeńskim (11.11.2024). Sandra Szymańska
W wyjątkowej oprawie Narodowe Święto Niepodległości obchodził Kamień Krajeński. W tym roku na rynku miejskim stanął Kamień Pamięci i Wdzięczności. 11 listopada odsłonięto pamiątkową tablicę umieszczoną na głazie. Odtąd będzie to miejsce uroczystości państwowych.

O takie obchody obecna burmistrz Kamienia Krajeńskiego Natalia Marciniak zabiegała jeszcze wtedy, gdy była radną. Nie chodziło wcale o żaden monument - apelowała wówczas, by na rynku stanął choćby niewielki głaz, który byłby miejscem pamięci oraz spotkań mieszkańców podczas uroczystości państwowych. Swój wniosek zrealizowała, gdy sama została burmistrzem, pół roku po objęciu tej funkcji. Odpowiedni rozmiarem i kształtem znalazł się kamień na polu w Niechorzu (gm. Sępólno). Wcześniej na rynku pojawiły się maszty, podświetlenie, a rękę do jeszcze większego ożywienia tego miejsca, przyłożyli uczniowie miejscowej szkoły, sadząc tu drzewka.

Czytaj też:

Obchody 106. rocznicy wolnej Polski

Kamieńskie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą święta w intencji ojczyzny. W południe delegacje przemaszerowały na Plac Odrodzenia. W uroczystości oprócz reprezentantów władz samorządowych, instytucji i organizacji, licznie wzięli udział także mieszkańcy miasta. Po wciągnięciu flagi na maszt rozbrzmiał na ustach uczestników Mazurek Dąbrowskiego.

- W tym szczególnym dniu gromadzimy się, aby uczcić jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego narodu - odzyskanie niepodległości. To święto jest nie tylko okazją do wspominania przeszłości, ale także momentem refleksji nad teraźniejszością i przyszłością naszej ojczyzny. Niepodległość to dar przekazany przez pokolenia Polaków, którzy walczyli i oddali życie w imię wolności. Niech ten dzień będzie dla nas inspiracją do działania. Niech przypomina nam o wartości jedności, solidarności i demokratycznej Polski, w której każdy obywatel czuje się szanowany i doceniany. Wspólnie możemy osiągnąć wielkie rzeczy. Wspólnie możemy kontynuować dzieło naszych przodków i przekazać przyszłym pokoleniom kraj, z którego będą dumni - podkreśliła w swoim przemówieniu burmistrz Natalia Marciniak.

Kamień Pamięci i Wdzięczności

Kulminacyjnym momentem było przecięcie wstęgi symbolizujące otwarcie nowego miejsca pamięci, honorującego tych, którzy walczyli za wolność ojczyzny. Wstęgę przecięli burmistrz Natalia Marciniak, przewodnicząca rady miejskiej Anna Hałasowska, prezes Kamieńskiego Towarzystwa Kulturalnego Władysław Dobber oraz uczennica szkoły podstawowej Julia Boryczewska. Kamień Pamięci i Wdzięczności został także poświęcony przez ks. Eugeniusza Peplińskiego, proboszcza kamieńskiej parafii. Pod tablicą pamiątkową delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Rys historyczny wygłosił prezes KTK Władysław Dobber, omawiając cztery daty widniejące na tablicy pamiątkowej:

  • 11.02. 1359 r. - arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki lokuje miasto na prawie magdeburskim, na mocy którego wieś Wawrzyszkowo zmieniono w miasto o nazwie Kamień (od rzeki Kamionki)

  • 25.06.1360 r. - nadanie praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego

  • 28.01.1920 r. - po 148 latach niewoli miasto odzyskuje niepodległość

  • 13.02.1945 r. - wyzwolenie miasta spod okupacji hitlerowskiej

Sandra Szymańska

W swoim wystąpieniu zaznaczył, że miasto świętuje również 77. rocznicę nadania nazwy. Po wojnie było ono Kamieniem Pomorskim. Oficjalnie Kamieniem Krajeńskim zostało 11 listopada 1947 roku.

- Kamień i jego mieszkańcy zasługują na pamięć i honor. Nie mamy pomnika. Powinniśmy przynajmniej oddawać cześć w takiej formie jak dzisiaj - obelisku i tablicy pamiątkowej - podkreślił Władysław Dobber.

Akcent artystyczny przygotował Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Wiersze zaprezentowali uczestnicy zajęć teatralnych oraz dyrektor Dominik Gostomski. Paulina Wziętek zaśpiewała piosenkę „Wolność”. Oprawą muzyczną były trąbka, na której zagrał Dominik Haliniak oraz dźwięki gitary akustycznej w wykonaniu Mateusza Wedmanna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska