Uroczystość na Rynku w Grudziądzu, 23 stycznia 2015
23 stycznia 1920 roku Grudziądz, na mocy Traktatu Wersalskiego, znalazł się w granicach Polski odrodzonej po 148. latach zaboru pruskiego.
Główna uroczystość rocznicowa odbyła się na Rynku. Poprzedziła ją msza w intencji Ojczyzny odprawiona w bazylice.
- Grudziądz przez 148 lat znajdował się pod pruskim zaborem, a jednak jego mieszkańcy nigdy nie zapomnieli kim są. W ich sercach zawsze płonął ogień polskości symbolizujący niezłomność i wiarę w lepsze jutro. Dziś oddajemy honory tym, którzy tę polskość pielęgnowali, którzy walczyli o nią i nie pozwolili jej zniknąć - podczas uroczystości mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. I dalej: - Naszym obowiązkiem jest nie tylko wspominanie przeszłości, ale także budowanie przyszłości, która będzie godna naszej bogatej historii. To od nas zależy jak będzie wyglądał Grudziądz za kolejne 100 lat.
- Współczesny patriotyzm to wielka odpowiedzialność. To troska o naszą kulturę, tradycję, język. To dbałość o środowisko, w którym żyjemy, o wspólne dobro. Budujemy razem przyszłość z której będą dumne nasze dzieci i wnuki. Grudziądz jest nasz! Grudziądz jest polski. Grudziądz jest europejski i zawsze będzie stanowił nieodłączną część narodowej tożsamości - mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądz.
List od Władysława Kosiniaka Kamysza odczytał podpułkownik Tomasz Janowiak. "Niech nowy 2025 rok będzie dla Grudziądza i jego mieszkańców dobry, bezpieczny i szczęśliwy" - napisał szef MON.
Pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na Rynku w Grudziądzu...
...kwiaty złożyły liczne delegacje:
samorządowców,
służb mundurowych,
organizacji kombatanckich,
stowarzyszeń,
miejskich instytucji.
Jak wyglądała uroczystość na rynku w Grudziądzu zobacz na zdjęciach w naszej galerii:
Dzieje się w Grudziądzu
