Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto w Ogrodzie Patzera czyli jak 120 lat temu polscy bydgoszczanie obchodzili rocznicę Konstytucji 3 Maja

Gizela Chmielewska
Polska w tym czasie nie istniała, ale polska świadomość narodowa - jak najbardziej, czego dowodem ta notatka zamieszczona w "Bromberg Zeitung” z 4 maja 1891 r.
Polska w tym czasie nie istniała, ale polska świadomość narodowa - jak najbardziej, czego dowodem ta notatka zamieszczona w "Bromberg Zeitung” z 4 maja 1891 r. Fot. Bogna Derkowska-Kostkowska
Niemiecka Bydgoszcz, polskie obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja, a do tego koniec XIX wieku, czyli czas zaborów. Czy to w ogóle możliwe?

Mazur i stroje narodowe

Okładka „Ustawy rządowej” z 3 maja 1791 roku
Okładka „Ustawy rządowej” z 3 maja 1791 roku Fot. Archiwum

Okładka "Ustawy rządowej" z 3 maja 1791 roku
(fot. Fot. Archiwum)

Dzieło Sejmu Czteroletniego

Konstytucja 3 Maja, uchwalona w 1791 r., była pierwszym, tak nowoczesnym aktem w Europie. Znosiła liberum veto i wolną elekcją. Wprowadziła podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Mieszczanom przyznawała prawo nabywania dóbr i uzyskiwania nobilitacji. Utrzymując poddaństwo Konstytucja pozbawiła szlachtę prawa najwyższej zwierzchności wobec poddanych, przyjmując ich "pod opiekę prawa i rządu krajowego". W ramach reformy państwa zniosła odrębność między Koroną i Litwą, wprowadziła jednolity rząd, skarb i wojsko.

Dzięki notatce zamieszczonej w 102 numerze "Bromberger Zeitung", do której dotarła Bogna Derkowska-Kostkowska z Pracowni Dokumentacji, Popularyzacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego Wojewódzkiego Ośrodka Kultury "Stara Ochronka" w Bydgoszczy można twierdząco odpowiedzieć na to pytanie.
Otóż 4 maja 1891 r. niemiecka gazeta donosiła:
"Na obchody stulecia polskiej konstytucji z 3 maja 1791 r. wczoraj odbyła się uroczystość w etablissement Patzera. Przy współudziale tutejszych polskich stowarzyszeń. Po wykładzie kilku częściowy koncert - towarzystwa śpiewacze "Halka" i "Cecylia" zaśpiewały pieśń "Trzeci maj". Tekst sławi w polskim języku polską konstytucję. Po wykonaniu tej pieśni zakończyła się uroczysta mowa, która zarazem wyczerpywała temat. Następnie przedstawiono sztukę teatralną "Wesele na Pradniku". Na koniec na scenie cztery pary w strojach narodowych zatańczyły polski narodowy taniec "Mazur". Frekwencja była rzeczywiście ogromna. Święto odbyło się bez żadnych zakłóceń".

"Wesele na Pradniku"

- W notatce prasowej nie wymieniono nazw towarzystw - mówi Bogna Derkowska-Kostkowska. - Jednak dzięki temu, że są one w Księdze adresowej na 1891 rok, wiadomo, iż wówczas działały następujące polskie towarzystwa: Polnischer Handelsverein (Towarzystwo Handlowe), któremu przewodniczył Maksymilian Ziębiński. Następne - Polnischer Handwerker - Verein (Towarzystwo Przemysłowe). Jego przewodniczącym był Jan Dzieliński, mistrz szewski. I trzecie z kolei towarzystwo: Polnischer Turnverein "Sokół", na czele którego stał Kazimierz Gączerzewicz, mistrz szewski. Natomiast odnośnie towarzystwa śpiewaczego "Halka" - jego przewodniczącym był wówczas Ludwik Winnicki, a dyrygentem Scharlauck. To zasługą m.in. tych ludzi jest i to, że Polacy, którzy przyszli wówczas do Ogrodu Patzera, mieli okazję obejrzeć "Wesele na Pradniku: obrazek ludowy w 2 odsłonach ze śpiewkami i tańcami", napisany przez Aleksandra Ładnowskiego (1815-1891), z muzyką Adama Wrońskiego.

Oberżysta zakłada ogród

Budynek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stoi na terenie, który kiedyś zajmował Ogród Patzera
Budynek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stoi na terenie, który kiedyś zajmował Ogród Patzera Fot. Gizela Chmielewska

Rok 1931. Krysia Baranówna (po mężu Kaczmarczyk), obok brat. - Do Ogrodu Patzera zabrał nas tata Bronisław - mówi pani Krystyna.
(fot. Fot. Ze zbiorów Krystyny Kaczmarczyk)

Uroczyste obchody stulecia Konstytucji 3 Maja, o których informował "Bromberger Zeitung", odbyły się w "etablissement", czyli Ogrodzie Patzera. W historii tego miejsca ważną rolę odegrał oberżysta Nathanel Patzer, który w połowie XIX w., w należącym do niego gospodarstwie rolniczym, założył "Patzers Etablissement", z salą widowiskowa, letnim ogrodem, muszlą koncertową, itd. Z czasem powstała tu nawet kręgielnia. I chociaż od 1864 r. ten obiekt przechodził w ręce kolejnych właścicieli, żaden z nich nie zmieniał nazwy. Bydgoszczanie nadal odwiedzali "Ogród Patzera". Nawet jeszcze w czasach międzywojennych.

Autorzy "Dziejów Bydgoszczy. Calendarium" podają, że 13 października w 1925 r. w ogrodzie Patzera przy ul. Świętej Trójcy powstał Teatr Popularny.
Sześć lat później - dokładnie 23 maja 1931 roku - w sali Patzera odbyło się pierwsze przedstawienie nowego Teatru Rewiowego.

W 2005 r., w "Albumie", Ogród Patzera wspominała pani Krystyna Kaczmarczyk. - Mieszkaliśmy wtedy przy ulicy Świętej Trójcy 12. Ogród mieścił się nieopodal naszego domu, w sąsiedztwie Kanału Bydgoskiego, który jest dziś na tym odcinku zasypany. W ogrodzie były karuzele, zawsze oblegane przez dzieci. Był też osiołek, na którym objeżdżało się cały teren. Co to była za frajda. Pamiętam też wiklinowe fotele i stoliki.

Teraz liczą emerytury

Budynek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stoi na terenie, który kiedyś zajmował Ogród Patzera
(fot. Fot. Gizela Chmielewska)

Ogród Patzera - dziś ta nazwa młodym bydgoszczanom nic nie mówi - bo tego miejsca już dawno nie ma. Tam, gdzie kiedyś mieszkańcy naszego miasta przez wiele dziesięcioleci lubili spędzać wolny czas, tam gdzie manifestowali swoją przynależność do narodu polskiego - przy ul. Świętej Trójcy - stoi budynek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wzniesiony na przełomie lat 80. i 90 XX wieku. A ślady bogatej przeszłości tego miejsca ukryte są w archiwach, starych gazetach, pewnie też w domowych szufladach. Od czasu do czasu jakieś okruchy przeszłości, szczęśliwym zbiegiem okoliczności wyciągane są na światło dzienne. Tak jak stało się to dzięki pani Bognie Derkowskiej-Kostkowskiej i notatce w "Bromberger Zeitung".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska