To niektóre z postaci bajkowych, które ''uśmierciła'' w swojej sztuce Patricia Waller, niemiecka artystka. Po co?
Posługując się czarnym humorem chce uświadomoć rodzicom, że przemoc i agresja są obecne także w bajkach dla dzieci.
Nie można przejść obojętnie obok wykonanych przez nią kilkumetrowych, zrobionych z włóczki figur przedstawiających bohaterów kultowych bajek. W najnowszym projekcie artystka zamierza uśmiercić także Supermena.
- Gdybyś była dzieckiem i zobaczyłabyś swojego ulubionego bohatera, np. Bambi pokrojonego na kawałki, to co byś sobie pomyślała?
Patricia Waller: - Nie zapominajmy o rozmiarach moich prac! Królik Bunny liczy sobie ponad 2 metry, dlatego nie sądzę, żeby dzieci kojarzyły te postaci z zabawkami. One mogą się przecież obawiać nawet zabawkowego misia, który jest trochę od nich większy!
Czytaj też: To nie jest zabawne! Chińskie zabawki zabijają dzieci, które je produkują! (zdjęcia z fabryki)
- Jak zrodziła się idea włączenia elementów przemocy do sztuki?
- Jednym z podstawowych praw człowieka jest prawo do życia i integralności fizycznej, ale na co dzień wciąż mamy do czynienia z przemocą. Ba, jest ona jednym z pierwszych doświadczeń, z którymi stykamy się już w piaskownicy! A to ktoś nas uderzy, ktoś inny pociągnie za włosy lub rzuci piaskiem w oczy. Nikt nie miał idealnego dzieciństwa! A ileż to razy, w chwili szału i złości, wyrwaliśmy rękę lub oko naszemu misiowi? Takie są właśnie wpływy gier i produkcji hollywoodzkich. Niestety wciąż ulegamy fascynacji przemocą w mediach.
- Twoja twórczość jest odpowiedzią na to,co pokazuje telewizja? Niemieckie dzieci spędzają około 15 tysięcy godzin rocznie na oglądaniu telewizji. Codzienne wiadomości pokazują świat pełen przemocy, zbrodni, wojny. Nawet filmy i bajki dla dzieci, jak choćby, ''Tom i Jerry'' są źródłem agresji. Zatem lekcja, jaką dzieci codziennie otrzymują, mówi, że jeśli doznajesz od kogoś bólu, to jest to po prostu częścią życia.
W moich pracach jest bardzo dużo krwi. Krew, w nieco dziwaczny sposób kontrastuje z materiałem z jakiego wykonuję bohaterów moich prac. Dla mnie krew jest tu też symbolem słabości, naszej wrażliwości i bezsilności wobec losu.
Czytaj też: Biznes erotyczny. Do księgarń trafi bajka o gejowskiej parze pingwinów, które wychowują pingwiniątko
Obejrzyj więcej zdjęć makabrycznych zabawek